Traddmete

.

Slutresultat DM i traddmete.

 

    INDIVIDUELLA DM I TRADITIONELLT METE 2014 SÖDERMANLAND    
    SLUTRESULTAT    
                                       
    DM 1 - 2014-05-18 - Eskilstunaån                                
    DM 2 - 2014-06-01 - Piren                                
    DM 3 - 2014-09-07 - Piren                                
    DM 4 - 2014-09-21 - Strängnäs                                
                                       
                                       
    Yngre Herrjunior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Hugo Dillström Gnesta SFK   1     2     1     1     3   SM
  2 Nisse Valter Gnesta SFK   100     100     2     2     104   SM
  3 Johan Kindlundh Trosa AFK   100     1     100     100     201   SM
                                       
                                       
    Äldre Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Lilian Åhlund Katrineholms SF   5     1     1     1     3   SM
  2 Svea Gustavsson Katrineholms SF   1     2     2     2     5   SM
  3 Siv Lundqvist Trosa AFK   2     6     5     3     10   SM
  4 Gunilla Lundgren Katrineholms SF   4     4     3     4     11    
  5 Aino Holappa Gnesta SFK   6     5     4     100     15    
  6 Majbritt Svartberg Eskilstuna SF   3     3     100     100     106    
                                       
                                       
    Äldre Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Kurt Elveberg Gnesta SFK   2     1     2     100     5   SM
  2 Elmar Sonesten Eskilstuna SF   4     4     5     1     9   SM
  3 Ove Bodin Gnesta SFK   5     2     8     3     10   SM
  4 Janne Karlsson Gnesta SFK   11     3     6     2     11    
  5 Folke Åström Eskilstuna SF   1     9     7     4     12    
  6 Jan G Andersson Gnesta SFK   10     8     1     100     19    
  7 Per Lundgren Eskilstuna SF   7     7     9     6     20    
  8 Kurre Pettersson Gnesta SFK   13     5     4     100     22    
  9 Ulf Thörner Sportfiskarna   12     10     3     100     25    
  10 Tommy Byström Eskilstuna SF   8     14     12     7     27    
  11 Eino Holappa Gnesta SFK   3     15     10     100     28    
  12 Hans Larsson Gnesta SFK   9     12     11     100     32    
  13 Olle Elofsson Katrineholms SF   15     13     13     8     34    
  14 Rune Rundblad Trosa AFK   16     16     14     100     46    
  15 Hasse Svartberg Eskilstuna SF   14     6     100     100     120    
  16 Evert Hellquist Eskilstuna SF   100     100     100     5     205    
  17 Jan Larsson Torshälla SFK   6     100     100     100     206    
  18 Lars Aldelöv Sportfiskarna   100     11     100     100     211    
                                       
                                       
    Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Gun-Britt Åström Eskilstuna SF   1     1     1     1     3   SM
                                       
                                       
    Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Roger Andersson Gnesta SFK   3     1     1     1     3   SM
  2 Jarmo Helin Katrineholms SF   1     3     2     2     5   SM
  3 Sören Johansson Gnesta SFK   2     4     3     3     8   SM
  4 Tommy Stener Gnesta SFK   4     2     4     100     10    
                                       
                                       
    Damsenior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Monika Johansson Eskilstuna SF   1     100     100     100     201   SM
                                       
                                       
    Herrsenior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Stefan Johansson Gnesta SFK   1     1     2     100     4   SM
  2 Robban Löfstrand Gnesta SFK   3     3     1     2     6   SM
  3 Mats Larsson Gnesta SFK   4     5     3     1     8   SM
  4 Robert Grane Gnesta SFK   2     100     5     3     10    
  5 Jörgen Svensson Eskilstuna SF   5     2     6     4     11    
  6 Joakim Lövstrand Gnesta SFK   6     4     4     5     13    
  7 Peter Eriksson Torshälla SFK   8     6     100     100     114    
  8 Owe Westerholm Torshälla SFK   9     7     100     100     116    
  9 Kenneth Karlsson Eskilstuna SF   7     100     100     100     207    
  10 Conny Rosén Gnesta SFK   100     100     7     100     207    
  11 Tomas Andersson Torshälla SFK   10     100     100     100     210    

 

 


 

Slutresultat lag DM i traddmete.

 

KLUBBLAGS-DM I TRADITIONELLT METE 2014 SÖDERMANLAND  
                                                 
SLUTRESULTAT  
                                                 
                                                 
    Äldre Damveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl.2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Katrineholms SF Gunilla Lundgren - Svea Gustavsson   1     2147     1     16076     1     19506     3   SM
    Lilian Åhlund                                            
                                                 
    Äldre Herrveteran                                            
1. Gnesta SFK Ove Bodin - Jan G Andersson   1     5714     1     37719     1     45222     3   SM
    Kurt Elveberg - Roger Andersson                                            
2. Eskilstuna SF Hasse Svartberg - Folke Åström   2     5697     2     28704     2     28770     6    
    Elmar Sonesten - Per Lundgren                                            
                                                 
    Herrveteran                                            
1. Gnesta SFK Hans Larsson - Janne Karlsson   1     5554     1     21596     1     28452     3   SM
    Sören Johansson - Eino Holappa                                            
                                                 
    Damsenior                                            
1. Eskilstuna SF Monika Johansson - Susanne Hellquist   1     1577     1     5926     1     6686     3   SM
    Lindis Hellqvist - Gun-Britt Åström                                            
                                                 
    Herrsenior                                            
1. Gnesta SFK Mats Larsson - Stefan Johansson   1     14778     1     43375     1     53536     3   SM
    Robert Löfstrand - Joakim Lövstrand                                            
                                                 
                                                 

 

 


 

DM-4 mete.

Resultat från DM 4 i traditionellt mete i Strängnäs 2014-09-21    
Arrangör: Gnesta SFK        
           
Yngre Herrjunior        
1. Hugo Dillström Gnesta SFK 1512   gr.
2. Nisse Valter Gnesta SFK 844   gr.
           
Äldre Damveteran        
1. Lilian Åhlund Katrineholms SF 2380   gr.
2. Svea Gustavsson Katrineholms SF 1638   gr.
3. Siv Lundqvist Trosa AFK 1298   gr.
4. Gunilla Lundgren Katrineholms SF 482   gr.
           
Damveteran        
1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1028   gr.
           
Äldre Herrveteran        
1. Elmar Sonesten Eskilstuna SF 3814   gr.
2. Janne Karlsson Gnesta SFK 2906   gr.
3. Ove Bodin Gnesta SFK 2764   gr.
4. Folke Åström Eskilstuna SF 2616   gr.
5. Evert Hellquist Eskilstuna SF 2250   gr.
6. Per Lundgren Eskilstuna SF 1924   gr.
7. Tommy Byström Eskilstuna SF 634   gr.
8. Olle Elofsson Katrineholms SF 450   gr.
           
Herrveteran        
1. Roger Andersson Gnesta SFK 2804   gr.
2. Jarmo Helin Katrineholms SF 1602   gr.
3. Sören Johansson Gnesta SFK 1170   gr.
           
Herrsenior        
1. Mats Larsson Gnesta SFK 4772   gr.
2. Robert Lövstrand Gnesta SFK 3330   gr.
3. Robert Grane Gnesta SFK 3070   gr.
4. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 2428   gr.
5. Joakim Lövstrand Gnesta SFK 2146   gr.
           

 


 

  Resultat från öppen metetävling och DM 3 för de sörmländska deltagarna på Piren 2014-09-07
  Arrangör: Gnesta SFK              
                   
  Yngre Herrjunior           X = Ej DM  
  1. Hugo Dillström Gnesta SFK 7490   gr.      
  2. Nisse Valter Gnesta SFK 5390   gr.      
                   
  Äldre Damveteran              
  1. Ruth Snabb Finspångs SFK 8922   gr.   X  
  2. Lilian Åhlund Katrineholms SF 7564   gr.      
  3. Svea Gustavsson Katrineholms SF 6676   gr.      
  4. Anita Olsson Atletfiskarna 5846   gr.   X  
  5. Gunilla Lundgren Katrineholms SF 5266   gr.      
  6. Eeva Korhonen Södertälje 5114   gr.   X  
  7. Margaretha Nilsson Finspångs SFK 4260   gr.   X  
  8. Aino Holappa Gnesta SFK 4216   gr.      
  9. Gun Gustafsson Södertälje SFK 3864   gr.   X  
  10. Gun Sonelin Ljungsbro SFF 3850   gr.   X  
  11. Siv Lundqvist Trosa AFK 2898   gr.      
  12. Jane Lundström Södertälje SFK 2404   gr.   X  
                   
  Damveteran              
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 6686   gr.      
  2. Gunnel Larsson SFK Larkado 6290   gr.   X  
  3. Helena Rosén Bjärka-Säby SFK 6062   gr.   X  
  4. Solweig Arkefjord SFK Larkado 3160   gr.   X  
  5. Barbro Kjellgren Ljungsbro SFF 2482   gr.   X  
                   
  Damsenior              
  1. Lena Gjein Finspångs SFK 4640   gr.   X  
                   
  Äldre Herrveteran              
  1. Shozo Kadowaki SFK Firren 14164   gr.   X  
  2. Milojko Divkovic SFK Firren 13382   gr.   X  
  3. Jan G Andersson Gnesta SFK 13348   gr.      
  4. Lars Fredlund Stockholm 13342   gr.   X  
  5. Anders Snabb Finspångs SFK 12722   gr.   X  
  6. Kurt Elveberg Gnesta SFK 11732   gr.      
  7. Ulf Thörner Sportfiskarna 11652   gr.      
  8. Stig Karlsson Atletfiskarna 10054   gr.   X  
  9. Wille Karlsson Mälardalen 10048   gr.   X  
  10. Kurt Pettersson Gnesta SFK 9270   gr.      
  11. Elmar Sonesten Eskilstuna SF 8294   gr.      
  12. Åke Lundström Södertälje SFK 8178   gr.   X  
  13. Janne Karlsson Gnesta SFK 8130   gr.      
  14. Folke Åström Eskilstuna SF 8072   gr.      
  15. Ove Bodin Gnesta SFK 8044   gr.      
  16. Per Lundgren Eskilstuna SF 7280   gr.      
  17. Eino Holappa Gnesta SFK 7244   gr.      
  18. Sven-Erik Steiner Finspångs SFK 7226   gr.   X  
  19. Hans Larsson Gnesta SFK 7080   gr.      
  20. Bo Sonelin Ljungsbro SFF 5714   gr.   X  
  21. Ingvar Johansson Ljungsbro SFF 5664   gr.   X  
  22. Jan-Olov Eriksson SFK Firren 5662   gr.   X  
  23. Berndt Svensson Finspång 5306   gr.   X  
  24. Tommy Byström Eskilstuna SF 5124   gr.      
  25. Arne Hellman Enskede SFK 4810   gr.   X  
  26. Olle Elofsson Katrineholms SF 4630   gr.      
  27. Jorma Nyman Södertälje AFK 3530   gr.   X  
  28. Rune Rundblad Gnesta SFK 2412   gr.      
  29. Jan Nilsson Finspångs SFK 1962   gr.   X  
                   
  Herrveteran              
  1. Roger Andersson Gnesta SFK 12098   gr.      
  2. Jarmo Helin Katrineholms SF 10996   gr.      
  3. Ulf Axén SFK Firren 9050   gr.   X  
  4. Anders Gillberg Finspångs SFK 8938   gr.   X  
  5. Håkan Fahlström SFK Baltzar 8672   gr.   X  
  6. Clerentz Thörnroth Ljungsbro SFF 7460   gr.   X  
  7. Björn Olsson Södertälje SFK 6988   gr.   X  
  8. Sören Johansson Gnesta SFK 5998   gr.      
  9. Arne Arkefjord SFK Larkado 4808   gr.   X  
  10. Tommy Stener Gnesta SFK 4450   gr.      
  11. Krister Nyberg Enskede SFK 4284   gr.   X  
  12. Janne Sixtensson Finspångs SFK 4250   gr.   X  
                   
  Herrsenior              
  1. Robban Lövstrand Gnesta SFK 15228   gr.      
  2. Stefan Johansson Gnesta SFK 14516   gr.      
  3. Mats Larsson Gnesta SFK 13614   gr.      
  4. Jorma Tiilikainen Södertälje SFK 13582   gr.   X  
  5. Marcus Torstensson Finspångs FVF 13574   gr.   X  
  6. Peter Almén SFK Baltzar 12098   gr.   X  
  7. Joakim Lövstrand Gnesta SFK 10178   gr.      
  8. Robert Grane Gnesta SFK 9300   gr.      
  9. Håkan Strömberg Finspångs SFK 9092   gr.   X  
  10. Jerry Isaksson SFK Baltzar 8860   gr.   X  
  11. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 8300   gr.      
  12. Björn Widerberg Täby PF 8204   gr.   X  
  13. Ola Wallman SFK Baltzar 7564   gr.   X  
  14. Conny Rosén Gnesta SFK 6970   gr.      
  15. Stefan Pettersson Ljungsbro SFF 3834   gr.   X  
                   

 

  Resultat från DM 2 i traditionellt mete på Piren 2014-06-01    
  Arrangör: Ny/Ox SF        
             
  Yngre Herrjunior        
  1. Johan  Kindlundh Trosa AFK 4024   gr.
  2. Hugo Dillström Gnesta SFK 3423   gr.
             
  Äldre Damveteran        
  1. Lilian Åhlund Katrineholms SF 7140   gr.
  2. Svea Gustavsson Katrineholms SF 4664   gr.
  3. Maj-Britt Svartberg Eskilstuna SF 4307   gr.
  4. Gunilla Lundgren Katrineholms SF 4272   gr.
  5. Aino Holappa Gnesta SFK 2793   gr.
  6. Siv Lundqvist Trosa AFK 1874   gr.
             
  Damveteran        
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 5926   gr.
             
  Äldre Herrveteran        
  1. Kurt Elveberg Gnesta SFK 12153   gr.
  2. Ove Bodin Gnesta SFK 11883   gr.
  3. Janne Karlsson Gnesta SFK 8943   gr.
  4. Elmar Sonesten Eskilstuna SFK 8817   gr.
  5. Kurt Petterson Gnesta SFK 8342   gr.
  6. Hasse Svartberg Eskilstuna SFK 7035   gr.
  7. Per Lundgren Eskilstuna SFK 6474   gr.
  8. Jan Andersson Gnesta SFK 6435   gr.
  9. Folke Åström Eskilstuna SFK 6378   gr.
  10. Ulf Thörner Sportfiskarna 6128   gr.
  11. Lars Aldelöv Sportfiskarna 5666   gr.
  12. Hans Larsson Gnesta SFK 5004   gr.
  13. Olle Elofsson Katrineholms SF 3918   gr.
  14. Tommy Byström Eskilstuna SFK 3754   gr.
  15. Eino Holappa Gnesta SFK 3581   gr.
  16. Rune Rundblad Trosa AFK 3055   gr.
             
  Herrveteran        
  1. Roger Andersson Gnesta SFK 7248   gr.
  2. Tommy Stener Gnesta SFK 5317   gr.
  3. Jarmo Helin Katrineholms SF 4885   gr.
  4. Sören Johansson Gnesta SFK 4068   gr.
             
  Herrsenior        
  1. Stefan Johansson Gnesta SFK 15668   gr.
  2. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 12894   gr.
  3. Robert Lövstrand Gnesta SFK 9723   gr.
  4. Joakim Lövstrand Gnesta SFK 9408   gr.
  5. Mats Larsson Gnesta SFK 8576   gr.
  6. Peter Eriksson Torshälla SFK 8521   gr.
  7. Owe Westerholm Torshälla SFK 4335   gr.
             

 

  Resultat från DM 1 i traditionellt mete i Eskilstunaån 2014-05-18    
  Arrangör: Torshälla SFK        
             
  Yngre Herrjunior        
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 3553   gr.
             
  Äldre Damveteran        
  1. Svea Gustavsson    Katrineholms SF 1482   gr.
  2. Siv Lundqvist      Trosa AFK 1345   gr.
  3. Maj-Britt Svartberg Eskilstuna SF 1226   gr.
  4. Gunilla Lundgren   Katrineholms SF 408   gr.
  5. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 257   gr.
  6. Aino Holappa       Gnesta SFK 235   gr.
             
  Damveteran        
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1247   gr.
             
  Damsenior        
  1. Monika Johansson Eskilstuna SF 330   gr.
             
  Äldre Herrveteran        
  1. Folke Åström       Eskilstuna SF 2869   gr.
  2. Kurt Elveberg      Gnesta SFK 2433   gr.
  3. Eino Holappa       Gnesta SFK 2139   gr.
  4. Elmar Sonesten     Eskilstuna SF 1353   gr.
  5. Ove Bodin          Gnesta SFK 1201   gr.
  6. Jan Larsson        Torshälla SFK 1189   gr.
  7. Per Lundgren       Eskilstuna SF 1071   gr.
  8. Tommy Byström      Eskilstuna SF 1001   gr.
  9. Hans Larsson       Gnesta SFK 998   gr.
  10. Jan G Andersson    Gnesta SFK 611   gr.
  11. Janne Karlsson     Gnesta SFK 596   gr.
  12. Ulf Thörner        Sportfiskarna 548   gr.
  13. Kurt Pettersson    Gnesta SFK 412   gr.
  14. Hans Svartberg     Eskilstuna SF 404   gr.
  15. Olle Elofsson      Katrineholms SF 193   gr.
  16. Rune Rundblad      Trosa AFK 103   gr.
             
  Herrveteran        
  1. Jarmo Helin        Katrineholms SF 2281   gr.
  2. Sören Johansson    Gnesta SFK 1821   gr.
  3. Roger Andersson    Gnesta SFK 1469   gr.
  4. Tommy Stener       Gnesta SFK 567   gr.
             
  Herrsenior        
  1. Stefan Johansson   Gnesta SFK 6565   gr.
  2. Robert Grane       Gnesta SFK 5497   gr.
  3. Robert Löfstrand   Gnesta SFK 3182   gr.
  4. Mats Larsson       Gnesta SFK 2568   gr.
  5. Jörgen Svensson    Eskilstuna SF 2510   gr.
  6. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 2463   gr.
  7. Kenneth Karlsson   Eskilstuna SF 1992   gr.
  8. Peter Eriksson     Torshälla SFK 1921   gr.
  9. Owe Westerholm     Torshälla SFK 1715   gr.
  10. Tomas Andersson Torshälla SFK 841   gr.
             

.