Pimpel vinter 2017

VinterresultatPimpel/mormyska 2017

 

 

 

 

 

  Mormyska DM 2017      Båven Sparreholm                    
                             
Plac  Namn    Klubb   Totalvikt Totalplac vikt 1 PL 1 vikt 2 PL 2 1+2 vikt 3 PL 3  
  Herrjunior                          
1 Johan Kindlundh   Trosa AFK   6841 3 2083 1 2194 1 2 2564 1 SM
                             
  Damveteraner                          
1 Aino Holappa   Gnesta SFK   1126 5 618 1 175 3 4 333 1 SM
2 Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF   927 7 143 4 537 1 5 247 2 SM
3 Siv Lundqvist   Trosa afk   922 7 368 2 494 2 4 60 3 SM
4 Helena Halsinaho   Katrineholm   433 12 287 3 146 4 7 0 5  
                             
  Herrveteraner                          
1 Tommy Byström   Torshälla SFK   2784 7 1028 2 1389 2 4 367 3 SM
2 Percy Bristam    Trosa AFK   2225 8 335 5 1470 1 6 420 2 SM
3 P-O Lindstrand   Torshälla SFK   2633 9 1652 1 672 4 5 309 4 SM
4 Per Lundgren   Eskilstuna SF   2008 11 844 3 927 3 6 237 5 SM
5 Kurt Elveberg   Gnesta SFK   1151 14 189 6 447 7 13 515 1 SM
6 Folke Åström   Eskilstuna SF   1108 18 526 4 463 6 10 119 8  
7 Evert Hellquist   Eskilstuna SF   848 19 179 7 496 5 12 173 7  
8 Eino Hollappa   Gnesta SFK   585 22 165 8 195 8 16 225 6  
9 Mats Larsson   Torshälla SFK   350 28 160 9 190 9 18 0 10  
                             
  Herrseniorer                          
1 Erik Karlsson   Trosa AFK   5631 5 1091 2 2272 2 4 2268 1 SM
2 Johan Axelsson   Trosa AFK   5439 7 892 3 3037 1 4 1510 3 SM
3 Peter Eriksson   Torshälla SFK   3311 9 1567 1 880 4 5 864 4 SM
4 Magnus Wästlund   Trosa AFK   3607 9 524 4 1554 3 7 1529 2 SM
5 Jari Taskinen   Torshälla SFK   1830 15 459 5 878 5 10 493 5 SM
6 Jimmy Sjöberg   Torshälla SFK   821 20 292 7 472 7 14 57 6  
7 Jörgen Svensson   Eskilstuna SFK   986 22 359 6 627 6 12 0 10  
8 Owe Westerholm erholm Torshälla SFK   740 26 290 8 450 8 16 0 10  
9 Hans Örtenholm   Trosa AFK   690 28 285 9 405 9 18 0 10  

 

 

 

 

 

DM I PIMPEL 2017 SÖDERMANLAND INDIVIDUELLT    
  SLUTRESULTAT    
                                     
  DM 1 - 2017-01-22 - Storsjön                                  
  DM 2 - 2017-02-05 - Lidsjön                                  
  DM 3 - 2017-02-12 - Båven                                  
  DM 4 - 2017-02-26 - Aspen                                  
                                     
                                     
  Äldre Herrjunior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Filip Argillander Gnesta   1     1     100     1     3   SM
2. Simon Hellman Kvicksund   100     100     100     2     202   SM
                                     
                                     
  Äldre Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Lilian Åhlund Katrineholm   2     1     1     1     3   SM
2. Gunilla Lundgren Eskilstuna   1     4     2     2     5   SM
3. Mona Johansson Katrineholm   3     3     5     3     9   SM
4. Aino Holappa Gnesta   100     2     3     100     105    
5. Lindis Hellquist Eskilstuna   100     6     4     100     110    
6. Siv Lundqvist Trosa   100     5     100     100     205    
                                     
                                     
  Äldre Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Hans Larsson Gnesta   1     3     2     1     4   SM
2. Folke Åström Eskilstuna   2     2     5     7     9   SM
3. Janne Karlsson Gnesta   7     8     1     2     10   SM
4. Per Johansson Kvicksund   6     1     7     5     12   SM
5. Lars Ahlsson SFK Lodarna   5     4     8     6     15    
6. Ove Bodin Gnesta   3     5     10     9     17    
7. Mats Larsson Torshälla   10     12     4     4     18    
8. Evert Hellquist Eskilstuna   4     7     9     8     19    
9. Leif Johansson Katrineholm   11     6     13     3     20    
10. Per Lundgren Eskilstuna   8     9     6     12     23    
11. Georg Axelsson Ny/Ox   9     11     12     10     30    
12. Lennart Eriksson Ny/Ox   100     100     3     11     114    
13. Eino Holappa Gnesta   100     13     11     100     124    
14. Lars Rinaldo Katrineholm   12     14     100     100     126    
15. Arne Andersson SFK Lodarna   100     10     100     100     210    
                                     
                                     
  Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Helena Halsinaho Katrineholm   2     1     1     1     3   SM
2. Monika Johansson Eskilstuna   1     2     100     100     103   SM
                                     
                                     
  Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Uffe Holmgren Kvicksund   1     2     1     11     4   SM
2. Robert Horvat Gnesta   2     9     2     1     5   SM
3. Lennart Johansson Gnesta   8     7     4     2     13   SM
4. Johnny Hermansson Katrineholm   7     8     3     4     14   SM
5. Hans Wallin Katrineholm   5     5     5     6     15   SM
6. Jorma Viheriäinen Katrineholm   4     3     9     9     16   SM
7. Peter Andersson Torshälla   6     14     8     3     17    
8. Kurt Elveberg Gnesta   13     6     6     5     17    
9. Mikko Halme Gnesta   10     4     7     8     19    
10. Göran Sandell Torshälla   3     11     10     14     24    
11. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs   9     1     17     16     26    
12. Kari Grundström Kvicksund   11     13     11     100     35    
13. Kjell Andersson Hälleforsnäs   12     17     19     7     36    
14. Åke Hillborg Katrineholm   16     10     18     13     39    
15. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs   14     12     14     100     40    
16. Seppo Leppänen Gnesta   15     16     12     100     43    
17. Ulf Thörner Sportfiskarna   17     15     15     15     45    
18. Jonny Eberholm Katrineholm   18     19     16     12     46    
19. Reijo Laakso Eskilstuna   100     21     20     9     50    
20. Ola Haarala Katrineholm   19     18     13     100     50    
21. Raoul Molander Eskilstuna   20     20     100     100     140    
                                     
                                     
  Damsenior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Siv Fritz Gnesta   1     1     1     1     3   SM
                                     
                                     
  Herrsenior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Emil Eriksson Torshälla   6     4     2     100     12   SM
2. Klas Retzman Eskilstuna   2     13     5     5     12   SM
3. Mats Larsson Gnesta   11     1     11     3     15   SM
4. Rolf Taskinen Gnesta   13     2     9     4     15   SM
5. Kari Peura Hälleforsnäs   14     3     1     14     18   SM
6. Owe Westerholm Torshälla   5     27     8     7     20   SM
7. Robban Lövstrand Gnesta   10     6     7     17     23   SM
8. Kai Lahtinen Idö Torshälla   1     14     24     10     25   SM
9. Göran Hedqvist Torshälla   21     9     20     1     30   SM
10. Kenneth Karlsson Eskilstuna   18     36     3     9     30   SM
11. Göran Strandsten Eskilstuna   100     5     13     13     31   SM
12. Anders Andersson Katrineholm   8     10     14     100     32   SM
13. Putte Davidsson Katrineholm   3     17     15     15     33    
14. Conny Hellqvist Eskilstuna   12     25     17     6     35    
15. David Alexandersson Kvicksund   7     11     18     23     36    
16. Robert Grane Gnesta   9     12     28     16     37    
17. Tommy Laakso Eskilstuna   19     7     12     25     38    
18. Gustav Halme Gnesta   100     18     6     21     45    
19. Heikki Peura Hälleforsnäs   16     24     26     8     48    
20. Jari Pasanen Hälleforsnäs   4     26     19     100     49    
21. Robert Hellkvist Eskilstuna   17     100     10     26     53    
22. Hans Melin Kvicksund   27     35     16     11     54    
23. Pontus Svalberg Torshälla   24     30     100     2     56    
24. Niklas Åberg Kvicksund   26     23     21     12     56    
25. Tobbe Mannberg Torshälla   22     32     23     22     67    
26. Jimmy Sjöberg Torshälla   35     33     25     19     77    
27. Thomas Holmblad Kvicksund   33     20     27     100     80    
28. Jari Taskinen Torshälla   28     22     30     100     80    
29. Janne Åberg Kvicksund   31     28     32     27     86    
30. Dennis Lindström Kvicksund   32     31     31     27     89    
31. Tomas Andersson Torshälla   25     100     4     100     129    
32. Jimmy Borg Gnesta   15     21     100     100     136    
33. Mikael Svensson SFK Lodarna   20     100     100     18     138    
34. Tino Kindh Gnesta   23     16     100     100     139    
35. Peter Eriksson Torshälla   100     19     22     100     141    
36. Ronni Bolin Kvicksund   29     33     100     100     162    
37. Max Mannberg Torshälla   30     39     100     100     169    
38. Simon Ivarsson Katrineholm   34     37     100     100     171    
39. Marcus Ivarsson Katrineholm   36     40     100     100     176    
40. Anders Jansson Kvicksund   100     8     100     100     208    
41. Magnus Nydahl Gnesta   100     15     100     100     215    
42. Eddy Edlund Kvicksund   100     100     100     20     220    
43. Martin Hellberg Kvicksund   100     100     100     24     224    
44. Danny Karlsson Torshälla   100     29     100     100     229    
45. Magnus Flodkvist Torshälla   100     100     29     100     229    
46. Joakim Magnusson Gnesta   100     38     100     100     238    

 

Resultat från DM 4 i pimpel 2017-02-26      
Tävlingsvatten: Aspen      
Arrangör: Kvicksunds FVF      
           
Äldre Herrjunior        
1. Filip Taskinen Gnesta SFK 710   gr.
2. Simon Hellman Kvicksunds FVF 280   gr.
           
Äldre Damveteran        
1. Lilian Åhlund Katrineholms SF 1850   gr.
2. Gunilla Lundgren Eskilstuna SF 1285   gr.
3. Mona Johansson Katrineholms SF 35   gr.
           
Damveteran        
1. Helena Halsinaho Katrineholms SF 1415   gr.
           
Damsenior        
1. Siv Fritz Gnesta SFK 180   gr.
           
Äldre Herrveteran        
1. Hans Larsson Gnesta SFK 3705   gr.
2. Janne Karlsson Gnesta SFK 3620   gr.
3. Leif Johansson Katrineholms SF 2650   gr.
4. Mats Larsson Torshälla SFK 2000   gr.
5. Per Johansson Kvicksunds FVF 1845   gr.
6. Lars Ahlsson SFK Lodarna 1840   gr.
7. Folke Åström Eskilstuna SF 1320   gr.
8. Evert Hellqvist Eskilstuna SF 1205   gr.
9. Ove Bodin Gnesta SFK 1115   gr.
10. Georg Axelsson Ny-Ox SF 950   gr.
11. Lennart Eriksson Ny-Ox SF 550   gr.
12. Per Lundgren Eskilstuna SF 105   gr.
           
Herrveteran        
1. Robert Horvat Gnesta SFK 3425   gr.
2. Lennart Johansson Gnesta SFK 2490   gr.
3. Peter Andersson Torshälla SFK 2435   gr.
4. Johnny Hermansson Katrineholms SF 2030   gr.
5. Kurt Elveberg Gnesta SFK 1925   gr.
6. Hans Wallin Katrineholms SF 1685   gr.
7. Kjell Andersson Hälleforsnäs FVF 1195   gr.
8. Mikko Halme Gnesta SFK 1065   gr.
9. Jorma Viheriäinen Katrineholms SF 905   gr.
9. Reijo Laakso Eskilstuna SF 905   gr.
11. Uffe Holmgren Kvicksunds FVF 805   gr.
12. Johnny Eberholm Katrineholms SF 790   gr.
13. Åke Hillborg Katrineholms SF 730   gr.
14. Göran Sandell Torshälla SFK 520   gr.
15. Ulf Thörner Sportfiskarna 395   gr.
16. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs FVF 365   gr.
           
Herrsenior        
1. Göran Hedqvist Torshälla SFK 3320   gr.
2. Pontus Svalberg Torshälla SFK 3235   gr.
3. Mats Larsson Gnesta SFK 3045   gr.
4. Rolf Taskinen Gnesta SFK 2945   gr.
5. Klas Retzman Eskilstuna SF 2870   gr.
6. Conny Hellqvist Eskilstuna SF 2585   gr.
7. Owe Westerholm Torshälla SFK 2485   gr.
8. Heikki Peura Hälleforsnäs FVF 2455   gr.
9. Kenneth Karlsson Eskilstuna SF 2380   gr.
10. Kai Lahtinen Idö Torshälla SFK 2020   gr.
11. Hans Melin Kvicksunds FVF 1825   gr.
12. Niklas Åberg Kvicksunds FVF 1765   gr.
13. Göran Strandsten Eskilstuna SF 1760   gr.
14. Kari Peura Hälleforsnäs FVF 1710   gr.
15. Putte Davidsson Katrineholms SF 1590   gr.
16. Robert Grane Gnesta SFK 1410   gr.
17. Robban Lövstrand Gnesta SFK 1400   gr.
18. Mikael Svensson SFK Lodarna 1385   gr.
19. Jimmy Sjöberg Torshälla SFK 1315   gr.
20. Eddy Edlund Kvicksunds FVF 1220   gr.
21. Gustav Halme Gnesta SFK 1175   gr.
22. Tobbe Mannberg Torshälla SFK 1165   gr.
23. David Alexandersson Kvicksunds FVF 1105   gr.
24. Martin Hellberg Kvicksunds FVF 950   gr.
25. Tommy Laakso Eskilstuna SF 925   gr.
26. Robert Hellkvist Eskilstuna SF 415   gr.
27. Dennis Lindström Kvicksunds FVF 0   gr.
27. Jan-Erik Åberg Kvicksunds FVF 0   gr.
DM I PIMPEL 2017 SÖDERMANLAND INDIVIDUELLT
 
  STÄLLNING EFTER 3 AV 4 DELTÄVLINGAR  
  LISTORNA ÄR SORTERADE EFTER DE 2 BÄSTA RESULTATEN  
                                   
  DM 1 - 2017-01-22 - Storsjön                              
  DM 2 - 2017-02-05 - Lidsjön                              
  DM 3 - 2017-02-12 - Båven                              
  DM 4 -                                 
                                   
                                   
  Äldre Herrjunior - Just nu 1 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Filip Argillander Gnesta   1     1     100              
                                   
                                   
  Äldre Damveteran - Just nu 3 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Lilian Åhlund Katrineholm   2     1     1              
2. Gunilla Lundgren Eskilstuna   1     4     2              
3. Aino Holappa Gnesta   100     2     3              
4. Mona Johansson Katrineholm   3     3     5              
5. Lindis Hellquist Eskilstuna   100     6     4              
6. Siv Lundqvist Trosa   100     5     100              
                                   
                                   
  Äldre Herrveteran - Just nu 4 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Hans Larsson Gnesta   1     3     2              
2. Folke Åström Eskilstuna   2     2     5              
3. Per Johansson Kvicksund   6     1     7              
4. Janne Karlsson Gnesta   7     8     1              
5. Ove Bodin Gnesta   3     5     10              
6. Lars Ahlsson SFK Lodarna   5     4     8              
7. Evert Hellquist Eskilstuna   4     7     9              
8. Mats Larsson Torshälla   10     12     4              
9. Per Lundgren Eskilstuna   8     9     6              
10. Leif Johansson Katrineholm   11     6     13              
11. Georg Axelsson Ny/Ox   9     11     12              
12. Eino Holappa Gnesta   100     13     11              
13. Lars Rinaldo Katrineholm   12     14     100              
14. Lennart Eriksson Ny/Ox   100     100     3              
15. Arne Andersson SFK Lodarna   100     10     100              
                                   
                                   
  Damveteran - Just nu 2 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Helena Halsinaho Katrineholm   2     1     1              
2. Monika Johansson Eskilstuna   1     2     100              
                                   
                                   
  Herrveteran - Just nu 6 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Uffe Holmgren Kvicksund   1     2     1              
2. Robert Horvat Gnesta   2     9     2              
3. Jorma Viheriäinen Katrineholm   4     3     9              
4. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs   9     1     17              
5. Johnny Hermansson Katrineholm   7     8     3              
6. Hans Wallin Katrineholm   5     5     5              
7. Lennart Johansson Gnesta   8     7     4              
8. Mikko Halme Gnesta   10     4     7              
9. Kurt Elveberg Gnesta   13     6     6              
10. Göran Sandell Torshälla   3     11     10              
11. Peter Andersson Torshälla   6     14     8              
12. Kari Grundström Kvicksund   11     13     11              
13. Åke Hillborg Katrineholm   16     10     18              
14. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs   14     12     14              
15. Seppo Leppänen Gnesta   15     16     12              
16. Kjell Andersson Hälleforsnäs   12     17     19              
17. Ulf Thörner Sportfiskarna   17     15     15              
18. Ola Haarala Katrineholm   19     18     13              
19. Jonny Eberholm Katrineholm   18     19     16              
20. Raoul Molander Eskilstuna   20     20     100              
21. Reijo Laakso Eskilstuna   100     21     20              
                                   
                                   
  Damsenior - Just nu 1 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Siv Fritz Gnesta   1     1     1              
                                   
                                   
  Herrsenior - Just nu 11 till SM   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa  
1. Kari Peura Hälleforsnäs   14     3     1              
2. Emil Eriksson Torshälla   6     4     2              
3. Klas Retzman Eskilstuna   2     13     5              
4. Rolf Taskinen Gnesta   13     2     9              
5. Mats Larsson Gnesta   11     1     11              
6. Owe Westerholm Torshälla   5     27     8              
7. Robban Lövstrand Gnesta   10     6     7              
8. Kai Lahtinen Idö Torshälla   1     14     24              
9. Putte Davidsson Katrineholm   3     17     15              
10. Göran Strandsten Eskilstuna   100     5     13              
11. David Alexandersson Kvicksund   7     11     18              
12. Anders Andersson Katrineholm   8     10     14              
13. Tommy Laakso Eskilstuna   19     7     12              
14. Kenneth Karlsson Eskilstuna   18     36     3              
15. Robert Grane Gnesta   9     12     28              
16. Jari Pasanen Hälleforsnäs   4     26     19              
17. Gustav Halme Gnesta   100     18     6              
18. Robert Hellkvist Eskilstuna   17     100     10              
19. Tomas Andersson Torshälla   25     100     4              
20. Göran Hedqvist Torshälla   21     9     20              
21. Conny Hellqvist Eskilstuna   12     25     17              
22. Jimmy Borg Gnesta   15     21     100              
23. Tino Kindh Gnesta   23     16     100              
24. Heikki Peura Hälleforsnäs   16     24     26              
25. Peter Eriksson Torshälla   100     19     22              
26. Hans Melin Kvicksund   27     35     16              
27. Niklas Åberg Kvicksund   26     23     21              
28. Tobbe Mannberg Torshälla   22     32     23              
29. Thomas Holmblad Kvicksund   33     20     27              
30. Jari Taskinen Torshälla   28     22     30              
31. Pontus Svalberg Torshälla   24     30     100              
32. Jimmy Sjöberg Torshälla   35     33     25              
33. Janne Åberg Kvicksund   31     28     32              
34. Ronni Bolin  Kvicksund   29     33     100              
35. Dennis Lindström Kvicksund   32     31     31              
36. Max Mannberg Torshälla   30     39     100              
37. Simon Ivarsson Katrineholm   34     37     100              
38. Marcus Ivarsson Katrineholm   36     40     100              
39. Anders Jansson Kvicksund   100     8     100              
40. Magnus Nydahl Gnesta   100     15     100              
41. Mikael Svensson SFK Lodarna   20     100     100              
42. Danny Karlsson Torshälla   100     29     100              
43. Magnus Flodkvist Torshälla   100     100     29              
44. Joakim Magnusson Gnesta   100     38     100              

 

KLUBBLAGS-DM I PIMPEL 2017 SÖDERMANLAND  
                                                 
SLUTRESULTAT  
                                                 
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Ove Bodin - Hans Larsson   1     11145     1     18750     1     16581     3   SM
    Janne Karlsson                                            
                                                 
2. Eskilstuna SF Per Lundgren - Folke Åström   2     9480     2     17915     2     12471     6    
    Evert Hellqvist                                            
                                                 
                                                 
                                                 
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Kvicksunds FVF Kari Grundström - Ulf Holmgren   1     10200     2     25115     1     16269     4   SM
    Per Johansson                                            
                                                 
2. Gnesta SFK Kurt Elveberg - Lennart Johansson   3     7235     1     25780     2     13656     6    
    Mikko Halme                                            
                                                 
3. Torshälla SFK Mats Larsson - Peter Andersson   2     8360     4     14880     3     12323     9    
    Göran Sandell                                            
                                                 
4. Hälleforsnäs FVF Tarmo Kortteinen - Kjell Andersson   4     6805     3     21300     4     5073     11    
    Bengt Gustavsson                                            
                                                 
                                                 
                                                 
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Rolf Taskinen - Robert Horvat   2     12285     1     38080     2     18435     5   SM
    Mats Larsson                                            
                                                 
2. Torshälla SFK Emil Eriksson - Göran Hedqvist   1     13160     2     30735     4     15706     7   SM
    Kai Lahtinen Idö                                            
                                                 
3. Eskilstuna SF Robert Hellqvist - Klas Retzman   4     10995     5     21545     1     18640     10   SM
    Tommy Laakso                                            
                                                 
4. Hälleforsnäs FVF Jari Pasanen - Heikki Peura   3     11505     3     25095     5     15386     11    
    Kari Peura                                            
                                                 
5. Eskilstuna SF Kenneth Karlsson - Conny Hellqvist   6     7050     6     20970     3     17540     15    
    Göran Strandsten                                            
                                                 
6. Torshälla SFK Jari Taskinen - Owe Westerholm   5     8680     7     17295     6     10496     18    
    Tobbe Mannberg                                            
                                                 
7. Kvicksunds FVF David Alexandersson - Thomas Holmblad   7     6630     4     22265     9     7152     20    
    Dennis Lindström                                            
                                                 
8. Kvicksunds FVF Janne Åberg - Niklas Åberg   8     5005     8     15720     7     8810     23    
    Hasse Melin                                            
                                                 
9. Torshälla SFK Danny Karlsson - Tomas Andersson   10     2180     10     4885     8     7503     28    
                                                 
                                                 
10. Torshälla SFK Jimmy Sjöberg - Pontus Svalberg   9     4470     9     11060     10     3000     28    
    Max Mannberg                                            

 

Resultat från DM 3 i pimpel 2017-02-12

     
Tävlingsvatten: Båven, Sparreholm      
Arrangör: Hälleforsnäs FVF      
           
Äldre Damveteran        
1. Lilian Åhlund Katrineholms SF 2000   gr.
2. Gunilla Lundgren Eskilstuna SF 1707   gr.
3. Aino Holappa Gnesta SFK 1206   gr.
4. Lindis Hellqvist Eskilstuna SF 480   gr.
5. Mona Johansson Katrineholms SF 277   gr.
           
Damveteran        
1. Helena Halsinaho Katrineholms SF 2365   gr.
           
Damsenior        
1. Siv Fritz Gnesta SFK 677   gr.
           
Äldre Herrveteran        
1. Janne Karlsson Gnesta SFK 7678   gr.
2. Hans Larsson Gnesta SFK 6222   gr.
3. Lennart Eriksson Ny-Ox SF 4912   gr.
4. Mats Larsson Torshälla SFK 4577   gr.
5. Folke Åström Eskilstuna SF 4558   gr.
6. Per Lundgren Eskilstuna SF 4406   gr.
7. Per Johansson Kvicksunds FVF 4369   gr.
8. Lars Ahlsson SFK Lodarna 3705   gr.
9. Evert Hellqvist Eskilstuna SF 3507   gr.
10. Ove Bodin Gnesta SFK 2681   gr.
11. Eino Holappa Gnesta SFK 2266   gr.
12. Georg Axelsson Ny-Ox SF 2042   gr.
13. Leif Johansson  Katrineholms SF 1134   gr.
           
Herrveteran        
1. Uffe Holmgren Kvicksunds FVF 8288   gr.
2. Robert Horvat Gnesta SFK 6600   gr.
3. Johnny Hermansson Katrineholms SF 5818   gr.
4. Lennart Johansson Gnesta SFK 5312   gr.
5. Hans Wallin Katrineholms SF 4746   gr.
6. Kurt Elveberg Gnesta SFK 4446   gr.
7. Mikko Halme Gnesta SFK 3898   gr.
8. Peter Andersson Torshälla SFK 3892   gr.
9. Jorma Viheriäinen Katrineholms SF 3855   gr.
10. Göran Sandell Torshälla SFK 3854   gr.
11. Kari Grundström Kvicksunds FVF 3612   gr.
12. Seppo Leppänen Gnesta SFK 3563   gr.
13. Ola Haarala Katrineholms SF 2686   gr.
14. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs FVF 2434   gr.
15. Ulf Thörner Sportfiskarna 1691   gr.
16. Jonny Eberholm Katrineholms SF 1542   gr.
17. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs FVF 1529   gr.
18. Åke Hillborg Katrineholms SF 1205   gr.
19. Kjell Andersson Hälleforsnäs FVF 1110   gr.
20. Reijo Laakso Eskilstuna SF 992   gr.
           
Herrsenior        
1. Kari Peura Hälleforsnäs FVF 8843   gr.
2. Emil Eriksson Torshälla SFK 8452   gr.
3. Kenneth Karlsson Eskilstuna SF 7629   gr.
4. Tomas Andersson Torshälla SFK 7503   gr.
5. Klas Retzman Eskilstuna SF 7142   gr.
6. Gustav Halme Gnesta SFK 7114   gr.
7. Robban Lövstrand Gnesta SFK 7075   gr.
8. Owe Westerholm Torshälla SFK 6408   gr.
9. Rolf Taskinen Gnesta SFK 6243   gr.
10. Robert Hellkvist Eskilstuna SF 6042   gr.
11. Mats Larsson Gnesta SFK 5592   gr.
12. Tommy Laakso Eskilstuna SF 5456   gr.
13. Göran Strandsten Eskilstuna SF 5295   gr.
14. Anders Andersson Katrineholms SF 5220   gr.
15. Putte Davidsson Katrineholms SF 4707   gr.
16. Hans Melin Kvicksunds FVF 4626   gr.
17. Conny Hellqvist Eskilstuna SF 4616   gr.
18. David Alexandersson Kvicksunds FVF 4309   gr.
19. Jari Pasanen Hälleforsnäs FVF 4241   gr.
20. Göran Hedqvist Torshälla SFK 4081   gr.
21. Niklas Åberg Kvicksunds FVF 3702   gr.
22. Peter Eriksson Torshälla SFK 3557   gr.
23. Tobbe Mannberg Torshälla SFK 3221   gr.
24. Kai Lahtinen Idö Torshälla SFK 3173   gr.
25. Jimmy Sjöberg Torshälla SFK 3000   gr.
26. Heikki Peura Hälleforsnäs FVF 2302   gr.
27. Thomas Holmblad Kvicksunds FVF 2299   gr.
28. Robert Grane Gnesta SFK 2174   gr.
29. Magnus Flodkvist Torshälla SFK 1352   gr.
30. Jari Taskinen Torshälla SFK 867   gr.
31. Dennis Lindström Kvicksunds FVF 544   gr.
32. Janne Åberg Kvicksunds FVF 482   gr.
KLUBBLAGS-DM I PIMPEL 2017 SÖDERMANLAND
                                               
RESULTAT EFTER 2 AV 3 DELTÄVLINGAR
                                               
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2                    
  Gnesta SFK Ove Bodin - Hans Larsson   1     11145     1     18750                    
    Janne Karlsson                                          
                                               
  Eskilstuna SF Per Lundgren - Folke Åström   2     9480     2     17915                    
    Evert Hellqvist                                          
                                               
                                               
                                               
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2                    
  Kvicksunds FVF Kari Grundström - Ulf Holmgren   1     10200     2     25115                    
    Per Johansson                                          
                                               
  Gnesta SFK Kurt Elveberg - Lennart Johansson   3     7235     1     25780                    
    Mikko Halme                                          
                                               
  Torshälla SFK Mats Larsson - Peter Andersson   2     8360     4     14880                    
    Göran Sandell                                          
                                               
  Hälleforsnäs FVF Tarmo Kortteinen - Kjell Andersson   4     6805     3     21300                    
    Bengt Gustavsson                                          
                                               
                                               
                                               
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2                    
  Gnesta SFK Rolf Taskinen - Robert Horvat   2     12285     1     38080                    
    Mats Larsson                                          
                                               
  Torshälla SFK Emil Eriksson - Göran Hedqvist   1     13160     2     30735                    
    Kai Lahtinen Idö                                          
                                               
  Hälleforsnäs FVF Jari Pasanen - Heikki Peura   3     11505     3     25095                    
    Kari Peura                                          
                                               
  Eskilstuna SF Klas Retzman - Tommy Laakso   4     10995     5     21545                    
    Robert Hellqvist (Reserv Raoul Molander)                                          
                                               
  Kvicksunds FVF David Alexandersson - Thomas Holmblad   7     6630     4     22265                    
    Dennis Lindström                                          
                                               
  Torshälla SFK Jari Taskinen - Owe Westerholm   5     8680     7     17295                    
    Tobbe Mannberg                                          
                                               
  Eskilstuna SF Kenneth Karlsson - Conny Hellqvist   6     7050     6     20970                    
    Göran Strandsten                                          
                                               
  Kvicksunds FVF Janne Åberg - Niklas Åberg   8     5005     8     15720                    
    Hasse Melin                                          
                                               
  Torshälla SFK Jimmy Sjöberg - Pontus Svalberg   9     4470     9     11060                    
    Max Mannberg                                          
                                               
  Torshälla SFK Danny Karlsson - Tomas Andersson   10     2180     10     4885                    
                                               

.

Resultat från DM 2 i pimpel 2017-02-05      
Tävlingsvatten: Lidsjön      
Arrangör: Distriktet      
           
Äldre Herrjunior        
1. Filip Argillander Gnesta SFK 3940   gr.
           
Äldre Damveteran        
1. Lilian Åhlund Katrineholms SF 4410   gr.
2. Aino Holappa Gnesta SFK 2580   gr.
3. Mona Johansson Katrineholms SF 2575   gr.
4. Gunilla Lundgren Eskilstuna SF 2420   gr.
5. Siv Lundqvist Trosa AFK 1685   gr.
6. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 1205   gr.
           
Damveteran        
1. Helena Halsinaho Katrineholms SF 5240   gr.
2. Monika Johansson Eskilstuna SF 3165   gr.
           
Damsenior        
1. Siv Fritz Gnesta SFK 1145   gr.
           
Äldre Herrveteran        
1. Per Johansson Kvicksunds FVF 8250   gr.
2. Folke Åström Eskilstuna SF 8145   gr.
3. Hans Larsson Gnesta SFK 8050   gr.
4. Lars Ahlsson SFK Lodarna 6675   gr.
5. Ove Bodin Gnesta SFK 5900   gr.
6. Leif Johansson Katrineholms SF 5815   gr.
7. Evert Hellquist Eskilstuna SF 5050   gr.
8. Janne Karlsson Gnesta SFK 4800   gr.
9. Per Lundgren Eskilstuna SF 4720   gr.
10. Arne Andersson SFK Lodarna 4660   gr.
11. Georg Axelsson Ny-Ox SF 4345   gr.
12. Mats Larsson Torshälla SFK 3725   gr.
13. Eino Holappa Gnesta SFK 3340   gr.
14. Lars Rinaldo Katrineholms SF 1470   gr.
           
Herrveteran        
1. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs FVF 11550   gr.
2. Uffe Holmgren Kvicksunds FVF 11155   gr.
3. Jorma Viheriäinen Katrineholms SF 9785   gr.
4. Mikko Halme Gnesta SFK 9220   gr.
5. Hans Wallin Katrineholms SF 9015   gr.
6. Kurt Elveberg Gnesta SFK 8340   gr.
7. Lennart Johansson Gnesta SFK 8220   gr.
8. Johnny Hermansson Katrineholms SF 7680   gr.
9. Robert Horvat Gnesta SFK 7355   gr.
10. Åke Hillborg Katrineholms SF 7000   gr.
11. Göran Sandell Torshälla SFK 5895   gr.
12. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs FVF 5820   gr.
13. Kari Grundström Kvicksunds FVF 5710   gr.
14. Peter Andersson Torshälla SFK 5260   gr.
15. Ulf Thörner Sportfiskarna 4210   gr.
16. Seppo Leppänen Gnesta SFK 4000   gr.
17. Kjell Andersson Hälleforsnäs FVF 3930   gr.
18. Ola Haarala Katrineholms SF 2997   gr.
19. Jonny Eberholm Katrineholms SF 2030   gr.
20. Raoul Molander Eskilstuna SF 1510   gr.
21. Reijo Laakso Eskilstuna SF 1205   gr.
           
Herrsenior        
1. Mats Larsson Gnesta SFK 16480   gr.
2. Rolf Taskinen Gnesta SFK 14245   gr.
3. Kari Peura Hälleforsnäs FVF 11940   gr.
4. Emil Eriksson Torshälla SFK 11575   gr.
5. Göran Strandsten Eskilstuna SF 10890   gr.
6. Robban Lövstrand Gnesta SFK 10880   gr.
7. Tommy Laakso Eskilstuna SF 10620   gr.
8. Anders Jansson Kvicksunds FVF 10420   gr.
9. Göran Hedqvist Torshälla SFK 9980   gr.
10. Anders Andersson Katrineholms SF 9840   gr.
11. David Alexandersson Kvicksunds FVF 9580   gr.
12. Robert Grane Gnesta SFK 9525   gr.
13. Klas Retzman Eskilstuna SF 9415   gr.
14. Kai Lahtinen Idö Torshälla SFK 9180   gr.
15. Magnus Nydahl Gnesta SFK 9090   gr.
16. Tino Kindh Gnesta SFK 8850   gr.
17. Putte Davidsson Katrineholms SF 8785   gr.
18. Gustav Halme Gnesta SFK 8625   gr.
19. Peter Eriksson Torshälla SFK 8280   gr.
20. Thomas Holmblad Kvicksunds FVF 7955   gr.
21. Jimmy Borg Gnesta SFK 7945   gr.
22. Jari Taskinen Torshälla SFK 7495   gr.
23. Niklas Åberg Kvicksunds FVF 7390   gr.
24. Heikki Peura Hälleforsnäs FVF 7145   gr.
25. Conny Hellqvist Eskilstuna SF 6665   gr.
26. Jari Pasanen Hälleforsnäs FVF 6010   gr.
27. Owe Westerholm Torshälla SFK 5485   gr.
28. Janne Åberg Kvicksunds FVF 4890   gr.
29. Danny Karlsson Torshälla SFK 4885   gr.
30. Pontus Svalberg Torshälla SFK 4780   gr.
31. Dennis Lindström Kvicksunds FVF 4730   gr.
32. Tobbe Mannberg Torshälla SFK 4315   gr.
33. Ronni Bolin Kvicksunds FVF 3830   gr.
33. Jimmy Sjöberg Torshälla SFK 3830   gr.
35. Hans Melin Kvicksunds FVF 3440   gr.
36. Kenneth Karlsson Eskilstuna SF 3415   gr.
37. Simon Ivarsson Katrineholms SF 3375   gr.
38. Joakim Magnusson Gnesta SFK 3160   gr.
39. Max Mannberg Torshälla SFK 2450   gr.
40. Marcus Ivarsson Katrineholms SF 770   gr.

 

Resultat ”All fisk räknas” 28/1 Taljasjön Flen

   
     
     

Damklass ( Dv + Ädv )

   
     

Helena Halsinaho

Katrineholm

1763

Gunilla Lundgren

Eskilstuna

888

Lindis Hellquist

Eskilstuna

582

     

ÄDV

   
     

Pilo Lindstrand

Torshälla

4089

Pentti Harmaala

NGF

3045

Per Lundgren

Eskilstuna

1967

Tommy Byström

Torshälla

1237

Evert Hellquist

Eskilstuna

1201

Mats Larsson

Torshälla

1169

Lars Rinaldo

Eskilstuna

919

     

Herrklass ( HS + HV )

   
     

Mats Larsson

Gnesta

7135

Peter Andersson

Torshälla

2421

Robert Grane

Gnesta

2102

Jorma Viheriäinen

Katrineholm

2037

Göran Hedquist

Torshälla

1903

Jari Taskinen

Torshälla

1570

Ulf Thörner

Sportfiskarna

1455

Göran Sandell

Torshälla

954

Jonny Eberholm

Katrineholm

554

Olavi Viheriäinen

Finspång

399

Ola Haarala

Katrineholm

395

Kurt Elveberg

Gnesta

ej invägd


 

KLUBBLAGS-DM I PIMPEL 2017 SÖDERMANLAND
                                               
RESULTAT FRÅN DELTÄVLING 1
                                               
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1                                
  Gnesta SFK Ove Bodin - Hans Larsson   1     11145                                
    Janne Karlsson                                          
                                               
  Eskilstuna SF Per Lundgren - Folke Åström   2     9480                                
    Evert Hellqvist                                          
                                               
                                               
                                               
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1                                
  Kvicksunds FVF Kari Grundström - Ulf Holmgren   1     10200                                
    Per Johansson                                          
                                               
  Torshälla SFK Mats Larsson - Peter Andersson   2     8360                                
    Göran Sandell                                          
                                               
  Gnesta SFK Kurt Elveberg - Lennart Johansson   3     7235                                
    Mikko Halme                                          
                                               
  Hälleforsnäs FVF Tarmo Kortteinen - Kjell Andersson   4