Resultat Sommar 2017

KLUBBLAGS-DM I TRAD. METE 2017 SÖDERMANLAND  
                                                 
SLUTRESULTAT  
                                                 
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Janne Karlsson - Hans Larsson   1     12251     1     13800     1     8184     3   SM
    Ove Bodin                                            
                                                 
2. Eskilstuna SF Per Lundgren - Folke Åström   2     8342     2     7095     2     6263     6    
    Evert Hellquist                                            
                                                 
                                                 
                                                 
    Damveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Eskilstuna SF Gun-Britt Åström - Gunilla Lundgren   1     6594     1     3225     1     1946     3   SM
    Lindis Hellquist                                            
                                                 
                                                 
                                                 
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Sören Johansson - Roger Andersson   1     11166     1     10535     1     11650     3   SM
    Kurt Elveberg                                            
                                                 
                                                 
                                                 
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Joakim Lövstrand - Robert Lövstrand   1     11595     1     23575     1     22021     3   SM
    Mats Larsson                                            
                                                 
2. Gnesta SFK Hugo Dillström - Robert Grane   2     7718     2     11425     2     11792     6    
    Tino Kindh                                            
                                                 
  DM I TRADITIONELLT METE 2017 SÖDERMANLAND INDIVIDUELLT                                              
  SLUTRESULTAT                                              
                                                 
  DM 1 - 2017-05-21 - Eskilstunaån                                              
  DM 2 - 2017-05-28 - Piren                                              
  DM 3 - 2017-08-20 - Piren                                              
  DM 4 - 2017-09-17 - Strängnäs                                              
                                                 
                                                 
  Yngre Herrjunior     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Hugo Dillström Gnesta SFK   1     1     1     1     3   SM            
                                                 
                                                 
  Äldre Herrjunior     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Filip Taskinen Gnesta SFK   1     100     100     100     201   SM            
                                                 
                                                 
  Äldre Damveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Lilian Åhlund Katrineholms SF   1     1     100     1     3   SM            
2. Siv Lundqvist Trosa AFK   100     2     1     5     8   SM            
3. Aino Holappa Gnesta SFK   2     4     2     4     8   SM            
4. Gunilla Lundgren Eskilstuna SF   3     5     3     2     8                
5. Lindis Hellquist Eskilstuna SF   4     3     4     3     10                
                                                 
                                                 
  Äldre Herrveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Hans Larsson Gnesta SFK   1     1     1     6     3   SM            
2. Folke Åström Eskilstuna SF   2     9     5     2     9   SM            
3. Ove Bodin Gnesta SFK   4     2     4     3     9   SM            
4. Tommy Byström Torshälla SFK   3     5     2     10     10   SM            
5. Janne Karlsson Gnesta SFK   5     4     6     5     14                
6. Evert Hellquist Eskilstuna SF   9     8     3     4     15                
7. Eino Holappa Gnesta SFK   6     6     7     9     19                
8. Per Lundgren Eskilstuna SF   7     7     8     8     22                
9. Lennart Johansson Gnesta SFK   100     10     10     7     27                
10. Elmar Sonesten Eskilstuna SF   100     100     100     1     201                
11. Jan G Andersson Gnesta SFK   100     3     100     100     203                
12. Mats Larsson Torshälla SFK   8     100     100     100     208                
13. Lennart Eriksson Ny/Ox SF   100     100     9     100     209                
14. Rune Rundblad Gnesta SFK   100     100     11     100     211                
                                                 
                                                 
  Damveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF   1     1     100     100     102   SM            
                                                 
                                                 
  Herrveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Kurt Elveberg Gnesta SFK   1     1     2     1     3   SM            
2. Roger Andersson Gnesta SFK   4     2     1     4     7   SM            
3. Tommy Stener Gnesta SFK   2     5     4     2     8   SM            
4. Jonny Eberholm Katrineholms SF   5     3     100     5     13                
5. Sören Johansson Gnesta SFK   7     100     5     6     18                
6. Robert Horvat Gnesta SFK   3     4     100     100     107                
7. Jarmo Helin Katrineholms SF   100     6     3     100     109                
8. Ulf Thörner Sportfiskarna   6     100     100     3     109                
                                                 
                                                 
  Herrsenior     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa                
1. Mats Larsson Gnesta SFK   1     1     2     1     3   SM            
2. Robert Lövstrand Gnesta SFK   2     2     1     100     5   SM            
3. Jörgen Svensson Eskilstuna SF   3     3     5     2     8   SM            
4. Robert Grane Gnesta SFK   7     6     4     3     13                
5. Joakim Lövstrand Gnesta SFK   5     7     3     100     15                
6. Tino Kindh Gnesta SFK   8     5     6     4     15                
7. Peter Eriksson Torshälla SFK   6     4     100     100     110                
8. Owe Westerholm Torshälla SFK   4     100     100     100     204                
                                                 
  Resultat från DM 4 i trad. mete / öppen metetävling 2017-09-17                                              
  Tävlingsvatten: Strängnäs                                              
  Arrangör: Torshälla SFK                                              
                                                 
  Yngre Herrjunior                                              
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 815   gr.                                    
                                                 
  Äldre Damveteran                                              
  1. Lilian Åhlund Katrineholms SF 619   gr.                                    
  2. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 386   gr.                                    
  3. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 361   gr.                                    
  4. Aino Holappa       Gnesta SFK 278   gr.                                    
  5. Siv Lundqvist Trosa AFK 36   gr.                                    
                                                 
  Äldre Herrveteran                                              
  1. Pilo Lindstrand Mälardalens TF 2705   gr. Ej DM!                                  
  2. Elmar Sonesten Eskilstuna SF 1696   gr.                                    
  3. Folke Åström Eskilstuna SF 1458   gr.                                    
  4. Ove Bodin Gnesta SFK 1403   gr.                                    
  5. Evert Hellquist Eskilstuna SF 1054   gr.                                    
  6. Wille Karlsson Mälardalens TF 889   gr. Ej DM!                                  
  7. Janne Karlsson Gnesta SFK 742   gr.                                    
  8. Hans Larsson       Gnesta SFK 611   gr.                                    
  9. Lennart Johansson Gnesta SFK 467   gr.                                    
  10. Per Lundgren       Eskilstuna SF 414   gr.                                    
  11. Eino Holappa Gnesta SFK 352   gr.                                    
  12. Tommy Byström Torshälla SFK 326   gr.                                    
                                                 
  Herrveteran                                              
  1. Kurt Elveberg Gnesta SFK 1968   gr.                                    
  2. Tommy Stener Gnesta SFK 794   gr.                                    
  3. Ulf Thörner Sportfiskarna 757   gr.                                    
  4. Roger Andersson    Gnesta SFK 580   gr.                                    
  5. Jonny Eberholm Katrineholms SF 379   gr.                                    
  6. Gunnar Blomberg Vaxholm SF 349   gr. Ej DM!                                  
  7. Sören Johansson Gnesta SFK 229   gr.                                    
                                                 
  Herrsenior                                              
  1. Mats Larsson       Gnesta SFK 2402   gr.                                    
  2. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 2185   gr.                                    
  3. Robert Grane       Gnesta SFK 1184   gr.                                    
  4. Pelle Björkander Södertälje SFK 719   gr. Ej DM!                                  
  5. Tino Kindh Gnesta SFK 684   gr.                                    
                                                 
  Resultat från DM 3 i trad. mete / öppen metetävling 2017-08-20                                              
  Tävlingsvatten: Piren                                              
  Arrangör: Gnesta SFK                                              
                                                 
  Yngre Damjunior                                              
  1. Muric Hafsah Sportfiskarna Väst 480   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Yngre Herrjunior                                              
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 5404   gr.                                    
  2. Muric Zubayr Sportfiskarna Väst 1740   gr. Ej DM!                                  
  3. Ebbe Klinth ESFK 927   gr. Ej DM!                                  
  4. Max Jonsson Firren 884   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Äldre Herrjunior                                              
  1. Marcus Sundin Enskede SFK 4708   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Äldre Damveteran                                              
  1. Eine Nykänen Enskede 2032   gr. Ej DM!                                  
  2. Eeva Korhonen SSFK 1728   gr. Ej DM!                                  
  3. Siv Lundqvist Trosa AFK 1291   gr.                                    
  4. Aino Holappa       Gnesta SFK 1232   gr.                                    
  5. Ruth Snabb Finspångs SFK 1225   gr. Ej DM!                                  
  6. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 1151   gr.                                    
  7. Gun Sonelin Ljungsbro SFF 1066   gr. Ej DM!                                  
  8. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 795   gr.                                    
  9. Toini Nieminen SAFK 534   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Damveteran                                              
  1. Jane Lundström Södertälje SFK 3167   gr. Ej DM!                                  
  2. Helena Rosén Bjärka-Säby SFK 3093   gr. Ej DM!                                  
  3. Kicki Torstensson Stäkets SF 1514   gr. Ej DM!                                  
  4. Eva Schultz Karlsson Ljungsbro SFF 1367   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Damsenior                                              
  1. Jill Sonelin Ljungsbro SFF 5701   gr. Ej DM!                                  
  2. Carina Widerberg Täby PF 2651   gr. Ej DM!                                  
  3. Lena Gjein Finspångs SFK 1330   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Äldre Herrveteran                                              
  1. Milojko Divkovic SFK Firren 6135   gr. Ej DM!                                  
  2. Shozo Kadowaki SFK Firren 5344   gr. Ej DM!                                  
  3. Hans Larsson       Gnesta SFK 3566   gr.                                    
  4. Tommy Byström Torshälla SFK 3426   gr.                                    
  5. Håkan Fredriksson SFK Baltzar 3210   gr. Ej DM!                                  
  6. Anders Snabb Finspångs SFK 3166   gr. Ej DM!                                  
  7. Kenth Sunden SFK Baltzar 3133   gr. Ej DM!                                  
  8. Åke Lundström Södertälje SFK 2951   gr. Ej DM!                                  
  9. Evert Hellquist Eskilstuna SF 2669   gr.                                    
  10. Ove Bodin Gnesta SFK 2560   gr.                                    
  11. Pentti Harmaala NGF 2557   gr. Ej DM!                                  
  12. Folke Åström Eskilstuna SF 2098   gr.                                    
  13. Janne Karlsson Gnesta SFK 2058   gr.                                    
  14. Sven-Erik Steiner Finspångs SFK 1952   gr. Ej DM!                                  
  15. Bo Sonelin Ljungsbro SFF 1795   gr. Ej DM!                                  
  16. Eino Holappa Gnesta SFK 1772   gr.                                    
  17. Per Lundgren       Eskilstuna SF 1496   gr.                                    
  18. Lennart Eriksson Ny/Ox 1437   gr.                                    
  19. Börje Persson Ljungsbro SFF 1389   gr. Ej DM!                                  
  20. Bengt Österholm NGF 1224   gr. Ej DM!                                  
  21. Berndt Svensson Finspång 1141   gr. Ej DM!                                  
  22. Jorma Nyman FSK Rosen Motala 1018   gr. Ej DM!                                  
  23. Lennart Johansson Gnesta SFK 892   gr.                                    
  24. Ingvar Johansson Ljungsbro SFF 660   gr. Ej DM!                                  
  25. Rune Rundblad Gnesta SFK 602   gr.                                    
                                                 
  Herrveteran                                              
  1. Jorma Tiilikainen Södertälje SFK 5202   gr. Ej DM!                                  
  2. Ulf Axén SFK Firren 4870   gr. Ej DM!                                  
  3. Roger Andersson    Gnesta SFK 4843   gr.                                    
  4. Gunnar Blomberg Vaxholm SF 4797   gr. Ej DM!                                  
  5. Kurt Elveberg Gnesta SFK 4331   gr.                                    
  6. Jarmo Helin Gnesta SFK 3946   gr.                                    
  7. Tommy Emilsson SFK Baltzar 3647   gr. Ej DM!                                  
  8. P-O Eriksson Nora-Gyttorp 3611   gr. Ej DM!                                  
  9. Bengt-Ole Boman Södertälje SFK 3460   gr. Ej DM!                                  
  10. Anders Gillberg Finspångs SFK 2595   gr. Ej DM!                                  
  11. Tommy Stener Gnesta SFK 2580   gr.                                    
  12. Sören Johansson Gnesta SFK 2476   gr.                                    
  13. Krister Nyberg Enskede SFK 2163   gr. Ej DM!                                  
  14. Björn Olsson Södertälje SFK 2154   gr. Ej DM!                                  
  15. Janne Sixtensson Finspångs SFK 1761   gr. Ej DM!                                  
  16. Nils-Erik Karlsson Ljungsbro SFF 1338   gr. Ej DM!                                  
  17. Arne Hellman Enskede SFK 965   gr. Ej DM!                                  
  18. Jan Nilsson Finspång 593   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Herrsenior                                              
  1. Robban Lövstrand   Gnesta SFK 9963   gr.                                    
  2. Greger Carlsson Götlunda 7727   gr. Ej DM!                                  
  3. Kari Nevalainen Södertälje SFK 6235   gr. Ej DM!                                  
  4. Mats Larsson       Gnesta SFK 6130   gr.                                    
  5. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 5928   gr.                                    
  6. Patrik Dahlström Frövi 5053   gr. Ej DM!                                  
  7. Jan-Erik Stange Nora-Gyttorp 3924   gr. Ej DM!                                  
  8. Robert Grane       Gnesta SFK 3544   gr.                                    
  9. Matti Nevalainen Södertälje SFK 3440   gr. Ej DM!                                  
  10. Erik Karlsson Ljungsbro 3111   gr. Ej DM!                                  
  11. Ola Wallman SFK Baltzar 3093   gr. Ej DM!                                  
  12. Micke Hellström Södertälje SFK 2920   gr. Ej DM!                                  
  13. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 2883   gr.                                    
  14. Tino Kindh Gnesta SFK 2844   gr.                                    
  15. Anders Widerberg Täby PF 1924   gr. Ej DM!                                  
  16. Björn Widerberg Täby PF 1593   gr. Ej DM!                                  
  17. Jerry Isaksson SFK Baltzar 1220   gr. Ej DM!                                  
  18. Michael Åklint Finspång 910   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Resultat från DM 2 i trad. mete / öppen metetävling 2017-05-28                                              
  Tävlingsvatten: Piren                                              
  Arrangör: Gnesta SFK                                              
                                                 
  Yngre Herrjunior                                              
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 4160   gr.                                    
                                                 
  Äldre Damveteran                                              
  1. Terttu Nevalainen Södertälje SFK 3375   gr. Ej DM!                                  
  2. Eine Nykänen Enskede 2805   gr. Ej DM!                                  
  3. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 2230   gr.                                    
  4. Eeva Korhonen SSFK 2040   gr. Ej DM!                                  
  5. Siv Lundqvist Trosa AFK 1735   gr.                                    
  6. Gun Sonelin Ljungsbro SFF 1715   gr. Ej DM!                                  
  7. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 1575   gr.                                    
  8. Aino Holappa       Gnesta SFK 1220   gr.                                    
  9. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 620   gr.                                    
                                                 
  Damveteran                                              
  1. Eva Schultz Karlsson Ljungsbro SFF 2195   gr. Ej DM!                                  
  2. Jane Lundström Södertälje SFK 2070   gr. Ej DM!                                  
  3. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1030   gr.                                    
                                                 
  Damsenior                                              
  1. Lena Gjein Finspång 1305   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Äldre Herrveteran                                              
  1. Milojko Divkovic SFK Firren 6840   gr. Ej DM!                                  
  2. Hans Larsson       Gnesta SFK 5310   gr.                                    
  3. Åke Lundström Södertälje SFK 5165   gr. Ej DM!                                  
  4. Ove Bodin Gnesta SFK 4795   gr.                                    
  5. Anders Snabb Finspångs SFK 4180   gr. Ej DM!                                  
  5. Håkan Fredriksson SFK Baltzar 4180   gr. Ej DM!                                  
  7. Jan G Andersson Gnesta SFK 4140   gr.                                    
  8. Janne Karlsson Gnesta SFK 3695   gr.                                    
  9. Shozo Kadowaki SFK Firren 3505   gr. Ej DM!                                  
  10. Sven-Erik Steiner Finspångs SFK 3455   gr. Ej DM!                                  
  11. Bo Sonelin Ljungsbro SFF 3215   gr. Ej DM!                                  
  12. Tommy Byström Torshälla SFK 2960   gr.                                    
  13. Eino Holappa Gnesta SFK 2525   gr.                                    
  14. Börje Persson Ljungsbro SFF 2515   gr. Ej DM!                                  
  15. Per Lundgren       Eskilstuna SF 2460   gr.                                    
  16. Evert Hellquist Eskilstuna SF 2335   gr.                                    
  17. Folke Åström Eskilstuna SF 2300   gr.                                    
  18. Kenth Sunden SFK Baltzar 2105   gr. Ej DM!                                  
  19. Lennart Johansson Gnesta SFK 1705   gr.                                    
  20. Jan Nilsson Finspång 305   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Herrveteran                                              
  1. Jorma Tiilikainen Södertälje SFK 5885   gr. Ej DM!                                  
  2. Kurt Elveberg Gnesta SFK 5690   gr.                                    
  3. Tommy Emilsson SFK Baltzar 5170   gr. Ej DM!                                  
  4. Bengt-Ole Boman Södertälje SFK 4980   gr. Ej DM!                                  
  5. Hans Werner SFK Firren 4660   gr. Ej DM!                                  
  6. Nils Erik Karlsson Ljungsbro SFF 4550   gr. Ej DM!                                  
  7. Björn Olsson Södertälje SFK 3875   gr. Ej DM!                                  
  8. Ulf Axén SFK Firren 3575   gr. Ej DM!                                  
  9. Anders Gillberg Finspångs SFK 3455   gr. Ej DM!                                  
  10. Roger Andersson    Gnesta SFK 3385   gr.                                    
  10. Jan-Olov Eriksson SFK Firren 3385   gr. Ej DM!                                  
  12. Jonny Eberholm Katrineholms SF 3070   gr.                                    
  13. Krister Nyberg Enskede SFK 2815   gr. Ej DM!                                  
  14. Robert Horvat Gnesta SFK 2560   gr.                                    
  15. Tommy Stener Gnesta SFK 1485   gr.                                    
  16. Jarmo Helin Gnesta SFK 1460   gr.                                    
  16. Janne Sixtensson Finspång 1460   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Herrsenior                                              
  1. Mats Larsson       Gnesta SFK 10655   gr.                                    
  2. Robert Lövstrand   Gnesta SFK 9510   gr.                                    
  3. Ola Wallman SFK Baltzar 9095   gr. Ej DM!                                  
  4. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 6085   gr.                                    
  5. Peter Eriksson     Torshälla SFK 6020   gr.                                    
  6. Jerry Isaksson SFK Baltzar 5035   gr. Ej DM!                                  
  7. Kari Nevalainen Södertälje SFK 4905   gr. Ej DM!                                  
  8. Tino Kindh Gnesta SFK 3755   gr.                                    
  9. Robert Grane       Gnesta SFK 3510   gr.                                    
  10. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 3410   gr.                                    
  11. Matti Nevalainen Södertälje SFK 3350   gr. Ej DM!                                  
                                                 
  Resultat från DM 1 i trad. mete 2017-05-21                                              
  Tävlingsvatten: Eskilstunaån                                              
  Arrangör: Torshälla SFK                                              
                                                 
  Yngre Herrjunior                                              
  1. Hugo Dillström Gnesta 4175   gr.                                    
                                                 
  Äldre Herrjunior                                              
  1. Filip Taskinen Gnesta 1569   gr.                                    
                                                 
  Äldre Damveteran                                              
  1. Lilian Åhlund Katrineholm 2535   gr.                                    
  2. Aino Holappa Gnesta 1853   gr.                                    
  3. Gunilla Lundgren Eskilstuna 1430   gr.                                    
  4. Lindis Hellquist Eskilstuna 1016   gr.                                    
                                                 
  Damveteran                                              
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna 4148   gr.                                    
                                                 
  Äldre Herrveteran                                              
  1. Hans Larsson Gnesta 5169   gr.                                    
  2. Folke Åström Eskilstuna 5029   gr.                                    
  3. Tommy Byström Torshälla 3911   gr.                                    
  4. Ove Bodin Gnesta 3701   gr.                                    
  5. Janne Karlsson Gnesta 3381   gr.                                    
  6. Eino Holappa Gnesta 2698   gr.                                    
  7. Per Lundgren Eskilstuna 1991   gr.                                    
  8. Mats Larsson Torshälla 1520   gr.                                    
  9. Evert Hellquist Eskilstuna 1322   gr.                                    
                                                 
  Herrveteran                                              
  1. Kurt Elveberg Gnesta 6267   gr.                                    
  2. Tommy Stener Gnesta 5539   gr.                                    
  3. Robert Horvat Gnesta 4341   gr.                                    
  4. Roger Andersson Gnesta 3990   gr.                                    
  5. Jonny Eberholm Katrineholm 2423   gr.                                    
  6. Ulf Thörner Sportfiskarna 1014   gr.                                    
  7. Sören Johansson Gnesta 909   gr.                                    
                                                 
  Herrsenior                                              
  1. Mats Larsson Gnesta 5883   gr.                                    
  2. Robert Lövstrand Gnesta 3305   gr.                                    
  3. Jörgen Svensson Eskilstuna 3168   gr.                                    
  4. Owe Westerholm Torshälla 2526   gr.                                    
  5. Joakim Lövstrand Gnesta 2407   gr.                                    
  6. Peter Eriksson Torshälla 2185   gr.                                    
  7. Robert Grane Gnesta 2135   gr.                                    
  8. Tino Kindh Gnesta 1408   gr.