Inbjudan /Deltaqgarlista

1

                                                                                                           

 

Torshälla SFK i Sörmlandsdistriktet

och

Sveriges Sportfiske- och Fiskevårdsförbund

 

inbjuder till

 

2016 års SM i mormyska

den 5-6 mars

 

 

Tävlingarna kommer att hållas på Väsbyviken, Mälaren i Torshälla.


2

 

Program

 

Fredag den 4 mars kl. 18.00 – 21.00

18.00 – 21.00  

Lämnar vi ut startpåsar för tre deltävlingar vid startplatsen i Solvik.

Startpåsar hämtas av respektive distriktstävlingsledare.

Kan även hämtas vid startplatsen Solvik senast kl. 06.00 på lördagen 5 mars.

 

Lördag den 5 mars Solvik, Torshälla

07.00   Genomgång vid startplatsen

07.30   Utgång

07.55   Tävlingsrutan får beträdas

08.00   Start deltävling nummer 1

11.00   Slut. Ingångstid 45 minuter

12.00   Bjuds det på ärtsoppa och knäckebröd

13.00   Utgång

13.25    Tävlingsrutan får beträdas

13.30    Start deltävling nummer 2

16.30    Slut. Ingångstid 45 minuter

 

Söndag den 6 mars Solvik, Torshälla

08.30  Utgång

08.55   Tävlingsrutan får beträdas

09.00   Start deltävling nummer 3

13.00    Slut. Ingångtid 45 minuter

 

Prisutdelning sker direkt i anslutning till tävlingen vid tävlingsplatsen.


 3

Anmälan

 

Anmälan sker distriktsvis av distriktstävlingsledaren.

 

Anmälningsblanketter skickas tillsammans med tre komplett ifyllda startkort för varje deltagare. Namn, klubb, distrikt, klass samt medlemsnummer i Sportfiskarna ska vara ifyllt.

 

Startkorten ska vara korrekt textade.

 

Innehav av handikappkort meddelas i samband med anmälan.

 

Anmälningsblankett finns på Sportfiskarnas hemsida.

 

Anmälningsblanketter och startkort skickas senast 2016 01 15 till;

 Per Lundgren

 Östra Långgatan 75

 619 30 Trosa

 

Startavgiften insätts distriktsvis på postgiro 40 52 128 – 8

senast 2016 01 15. Skriv mormyska SM och distriktets namn.

 

 

Startavgifter

 

Senior- och veteranklasser                       400 kr

Juniorklasser                                            250 kr

  


 4

Tävlingsledning

 

Tävlingsledare                         Per Lundgren               070-2409125

Vice Tävlingsledare                 Jari Taskinen               070-7535692

Vice Tävlingsledare                 Owe Westerholm         070-3607181

Tävlingssekreterare                 Tobbe Mannberg         072-5785269

Tävlingskassör                         Veli Hytönen                070-6588662

IT-ansvarig                              Jimmy Sjöberg

Mormyskarepresentant          Andreas Wetterhall

Förbundsrepresentant            Anssi Lehtevä

 

 

Hemsidor

 

Torshälla Sportfiskeklubbs hemsida;

http://www.laget.se/torshallasfk

 

Sportfiskarna i Sörmland

www.sportfiskarnasormland.se

 

 

Torshälla Sportfiskeklubb hälsar alla hjärtligt välkomna till 2016 års SM i mormyska.

 

 


5

Tävlingssjön

 

Väsbyviken är en vik av Mälaren som är relativt isolerad från Stor- Mälaren. Under 2015 hölls VM-kval i Mormyska på denna vik. De som deltog under VM-kvalet var överlag nöjda med viken som tävlingsvatten. Mälaren är en fiskrik sjö med många olika fiskarter. De restriktioner som finns är att gädda och ål inte räknas och att gösen måste vara minst 45 cm för att få tillgodoräknas.

 

Tävlingsrutorna kommer att sättas ut två veckor före SM-tävlingen. Då gäller fiskeförbud i, samt mellan rutorna. Det kommer att finnas en övningsruta där man kan känna på fisket.

 

OBS!

Vid eventuell isbrist/dåliga isförhållanden på tävlingsvattnet finns inget reservvatten att tillgå och inget SM kommer att genomföras. SM-tävlingen skjuts då till 2017.

 

 

Fiskeområde

 

Karta över fiskeområdet kommer att komma på Torshälla Sportfiskeklubbs hemsida.

 


 6

 

Färdväg till startplatsen    

 

Kommer ni från E 20 sväng av vid avfart 130 mot Torshälla. Gäller i båda riktningar från E 20. Därefter skyltat mot Solvik.

 

Kommer ni från Katrineholmshållet kör in på Västerleden, Väg 230. Följ Västerleden tilluppfart E 20 mot Göteborg och Västerås (mittemot McDonalds och Statoil). Därefter ta nästa avfart till höger, avfart 130.

 

 

 

Boende 

Arrangerande klubb Torshälla SFK kommer att kunna erbjuda boende på Solviks sommarkoloni som ligger i direkt anslutning till startplatsen för SM-tävlingen. Boendet ligger ca 200 meter från sjön och startplatsen.

 

I Solvik finns boende för 40-50 personer fördelade på mindre vinterbonade stugor med våningssängar. Stugorna/rummen är från 4-8 bäddar. Både stugor och rum är små. Då det är våningssängar rekommenderar vi att man tänker sig för och blandar veteraner med yngre deltagare då det kan vara svårt att ta sig upp i överslafen på våningssängen. Toalett och dusch i angränsande byggnad, gemensamhetsanläggning.

 

Frukost och middag serveras i Storstugan på boendeområdet. Storstugan kan även nyttjas kvällstid för samkväm.

 

På boendeområdet kommer tävlingssekretariatet att finnas.

 

Pris för boende i Solvik:

 

500 kr/natt (inkl. frukost och middag). Boendet finns att hyra från fredagen den 4 mars till och med söndagen den 6 mars, det vill säga två nätter.

 

Boende i Solvik kan bokas direkt hos Torshälla SFK till;

 

Ove                                                            070-3607181

 

Tobbe                                                        072-5785269

 


Deltagarlista. 

 

 

                                   Mormyska SM 2016

 

Deltagarlista

 

      Herrseniorer                                                      Klubb                                              Distrikt

 

1  Andreas Wetterhall                                           Enskede SFK                                Stockholm

 

2  Wladimir Zawadski                                             Sportfiskarna                               Stockholm

 

3  Putte Carlsson                                                     Enskede SFK                                Stockholm

 

4  Rolf Wahlberg                                                      Jakobsbergs SFK                         Stockholm

 

5  Johan Axelsson                                                   Trosa AFK                                      Södermanland

 

6  Mats Larsson                                                        Gnesta SFK                                   Södermanland

 

7  Peter Eriksson                                                      Torshälla SFK                                Södermanland

 

8  Jörgen Svensson                                                 Eskilstuna SF                                Södermanland

 

9  Stefan Eriksson                                                    Trosa AFK                                      Södermanland

 

10 Ronny Kafka                                                        Mälardalens TF                           Västmanland

 

11 Marcus Claussen                                               Mälardalens TF                           Västmanland

 

12 Jimmi Bornström                                               Mälardalens TF                           Västmanland

 

13 Pierre Welander                                                Mälardalens TF                           Västmanland

 

14 Lars Jansson                                                        Falubygdens SFK                        Dalarna

 

15 Thomas Axelsson                                              Tunabygdens SFK                      Dalarna

 

16 Tomas Enström                                                  SFK Älvkroken                                                          Dalarna

 

17 Pär Eriksson                                                         Tunabygdens SFK                      Dalarna

 

18 Peter Eriksson                                                    Tunabygdens SFK                      Dalarna

 

19 Kent Lundberg                                                   SFK Gästrikarna                          Gästrikland

 

20 Tomas Andersson                                             SFK Gästrikarna                          Gästrikland

 

21 Ove Pettersson                                                  FK Hugget                                     Hälsingland

 

22 Martin Granfeldt                                               SFK Ljusnan                                  Hälsingland

 

23 Thomas Nilsson                                                  AFK Flugan                                    Hälsingland

 

24 Johan Lundholm                                                Triana                                              Västernorrland

 

25 Karl-Johan Burström                                        SFK Öbacka                                   Västernorrland

 

26 Thomas Wiström                                               Y-kroken                                        Västernorrland

 

27 Jan Johansson                                                    SFK Storfiskarna                         Västernorrland

 

28 Christer Eriksson                                                Brunflofiskarna                           Jämtland/Härjedalen

 

29 Daniel Lundin                                                      Brunflofiskarna                           Jämtland/Härjedalen

 

30 Krister Jakobsson                                              Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

31 Bo Olsson                                                             Särnaharren                                 Jämtland/Härjedalen

 

32 Simon Nordin                                                      Särnaharren                                 Jämtland/Härjedalen

 

33 Jonny Persson                                                    Särnaharren                                 Jämtland/Härjedalen

 

34 Thomas Olsson                                                   Särnaharren                                 Jämtland/Härjedalen

 

35 Hans Ove Hansson                                            Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

36 Jörgen Lundmark                                              SFK Minkarna                              Norrbotten

 

37 Börre Omang                                                      SFK Älvkroken                                                          Värmland

 

38 Svein Kristiansen                                               SFK Älvskroken                           Värmland

 

39 Espen Kronvald                                                  SFK Älvskroken                           Värmland

 

40 Urban Gunnegård                                             Nordmarksfiskarna                   Värmland

 

41 Sören Börmark                                                   Nordmarksfiskarna                   Värmland

 

42 Kenneth Fidje                                                     SFK Älvkroken                                                          Värmland

 

43 Mario Sanvincenti                                             Alingsås SFF                                  Norra Älvsborg

 

44 Kristian  Ekman                                                   Alingsås SFF                                  Norra Älvsborg

 

45 Daniel Ahlgren                                                    Lidköpings SFK                            Skaraborg

 

46 Jan-Henrik Branell                                             Lidköpings SFK                            Skaraborg

 

47 Bror E Olsson                                                       Tibro SFK                                       Skaraborg

 

48 Greger Carlsson                                                 Götlunda FK                                 Örebro

 

49 Pavel Chaloupka                                                Götlunda FK                                 Örebro

 

50 Kent Adell                                                            Malexander SFK                         Östergötland

 

51 Kenneth Årsjö                                                    SFK Baltzar                                    Östergötland

 

52 Patrik Lindberg                                                   FK Jokers                                       Östergötland

 

53 Jerry Isaksson                                                     SFK Baltzar                                    Östergötland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Herrveteraner                                                                                      Klubb                                              Distrikt

 

55 Arne Hellman                                                      Enskede SFK                                Stockholm

 

56 Jorma Tillikainen                                                Södertälje SFK                                                          Stockholm

 

57 Arto Jumisko                                                       Södertälje SFK                                                          Stockholm

 

58 Timo Jumisko                                                      Södertälje SFK                                                          Stockholm

 

59 Mikko Paso                                                                                       Jakobsbergs SFK                         Stockholm

 

60 Jan Larsson                                                                                       Torshälla SFK                                Södermanland

 

61 Per Lundgren                                                      Eskilstuna SF                                Södermanland

 

62 Percy Bristam                                                      Trosa AFK                                      Södermanland

 

63 Evert Hellqvist                                                    Eskilstuna SF                                Södermanland

 

64 P-O Lindstrand                                                   Torshälla SFK                                Södermanland

 

65 Bo Dahlström                                                      Sturefiskarna                               Västmanland

 

66 Erkki Lyly                                                               Mälardalens TF                           Västmanland

 

67 Peder Sundström                                              Atletfiskarna                                Västmanland

 

68 Folke Andersson                                               Tunabygdens SFK                      Dalarna

 

69 Åke Persson                                                        Leksandsfirren                            Dalarna

 

70 Tore Eriksson                                                      Tunabygdens SFK                      Dalarna

 

71 Stig Enström                                                        SFK Älvkroken                                                          Dalarna

 

72 Bo Norrström                                                      Falubygdens SFK                        Dalarna

 

73 Perdof Liss                                                           Falubygdens SFK                        Dalarna

 

74 Markku Kalliokoski                                            SFK Gästrikarna                          Gästrikland

 

75 Evert Spångberg                                                Särnaharrens SFK                       Hälsingland

 

76 Göran Eriksson                                                   Särnaharrens SFK                       Hälsingland

 

77 Leif Lind                                                                 SFK Ljusnan                                  Hälsingland

 

78 Karl-Erik Eriksson                                               SFK Ljusnan                                  Hälsingland

 

79 Leif Hagström                                                     AFK Flugan                                    Hälsingland

 

 

 

80 Roger Hofling                                                      SFK Njurunda                              Västernorrland

 

81 Gösta Karlsson                                                   SFK Öbacka                                   Västernorrland

 

82 Bengt Pettersson                                              SFK Öbacka                                   Västernorrland

 

83 Elver Mellgren                                                    Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

84 Mats Westling                                                    Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

85 Mats-Arne Axelsson                                        Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

86 Jan Olov Nordenmar                                        Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

87 Staffan Henriksson                                           Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

88 Jörgen Granqvist                                               Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

89 Börje Jönsson                                                     Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

90 Arnljot Brännsved                                             Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

91 Lennart Kron                                                       Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

92 Örjan Tengerström                                           FK Ulriksforsarna                        Jämtland/Härjedalen

 

93 Sture Söderman                                                Brunflofiskarna                           Jämtland/Härjedalen

 

94 Kjell Lindström                                                   Brunflofiskarna                           Jämtland/Härjedalen

 

95 Alf Israelsson                                                      SFK Minkarna                              Norrbotten

 

96 Rolf Israelsson                                                    SFK Minkarna                              Norrbotten

 

97 Greger Lundblom                                              SFK Minkarna                              Norrbotten

 

98 Gunnar Jansson                                                 Nordmarksfiskarna                   Värmland

 

99 Erik Aarsta                                                            SFK Väst                                         Värmland

 

100 Steinar Olsen                                                    SFK Älvkroken                                                          Värmland

 

101 Charles Fasth                                                    Lidköpings SFK                            Skaraborg     

 

102 Kurt-Arne Larsson                                          NGF                                                 Örebro

 

103 Pelle Ernst                                                          NGF                                                 Örebro

 

104 Håkan Jansson                                                 Götlunda FK                                 Örebro                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

  Damseniorer                                                                                       Klubb                                              Distrikt  

 

105 Leena Wahlberg                                              Jakobsbergs SFK                         Stockholm

 

106 Line Tillikainen                                                  Södertälje SFK                                                          Stockholm

 

107 Gunilla Öberg                                                   Mälardalens TF                           Västmanland

 

108 Gunilla Bengtsson                                           Atletfiskarna                                Västmanland

 

109 Cecilia Larsson                                                  SFK Gästrikarna                          Gästrikland

 

110 Marie Björklin                                                   AFK Flugan                                    Hälsingland

 

111 Marga Kjällman                                                SFK Storfiskarna                         Västernorrland

 

112 Jenni Koskela                                                    SKF Storfiskarna                         Västernorrland

 

113 Agnes Karlsson                                                FK Ulriksforsarna                        Jämtland/Härjedalen

 

114 Josefine Hammargård                                   FK Ulriksforsarna                        Jämtland/Härjedalen

 

115 Annelie Erlingsson                                          Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

116 Gunilla Turdell                                                  Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

117 Yvonne Jonasson                                            Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

118 Hanna Lindblom                                              SFK Minkarna                              Norrbotten

 

119 Eva Mörlin                                                          SFK Älvkroken                                                          Värmland

 

 

 

                                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damveteraner                                                         Klubb                                              Distrikt

 

120 Gunilla Lundgren                                             Eskilstuna SF                                Södermanland

 

121 Lindis Hellqvist                                                 Eskilstuna SF                                Södermanland

 

122 Magdalena Filipsson                                      Mälardalens TF                           Västmanland

 

123 Britten Thoor                                                    Tunabygdens SFK                      Dalarna

 

124 Karin Andersson                                              FK Skinnkroken                           Dalarna

 

125 Kerstin Danielsson                                          FK Skinnkroken                           Dalarna

 

126 Karin Hofling                                                     SFK Njurunda                              Västernorrland

 

127 Leena Koskela                                                  SFK Storfiskarna                         Västernorrland

 

128 Lena Persson                                                    Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

129 Gunnel Nilsson                                                Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

130 Solveig Svee                                                      Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

131 Mona Pettersson                                            Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

132 Susanna Karlsson                                            FK Ulriksforsarna                        Jämtland/Härjedalen

 

133 Kerstin Hägglund                                             Svegs SFK                                      Jämtland/Härjedalen

 

 

 

Herrjuniorer                                                             Klubb                                              Distrikt

 

135 Johan Kindlundh                                             Trosa AFK                                      Södermanland

 

136 Magnus Herou                                                 SFK Gästrikarna                          Gästrikland

 

137 Oskar Pettersson                                            FK Hugget                                     Hälsingland

 

138 Tobias Lind                                                         SFK Ljusnan                                  Hälsingland

 

139 Casper Nordlander                                         Triana                                              Västernorrland

 

140 Arvid Einarsson                                                Jämtlandskroken                       Jämtland/Härjedalen

 

141 Fredrik Härnes                                                 Nordmarksfiskarna                   Värmland

 

 

 

Damjunior                                                                 Klubb                                              Distrikt

 

142 Jennifer Johansson                                        Särnaharrens SFK                       Dalarna