Resultat 2015

Resultat mete 2015/16

.

  DM I TRADITIONELLT METE 2016 SÖDERMANLAND INDIVIDUELLT    
  SLUTRESULTAT    
                                     
  DM 1 - 2016-05-15 - Eskilstunaån                                
  DM 2 - 2016-05-29 - Piren                                
  DM 3 - 2016-08-21 - Piren                                
  DM 4 - 2016-09-18 - Strängnäs                                
                                     
                                     
  Yngre Herrjunior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Hugo Dillström Gnesta SFK   1     1     1     1     3   SM
                                     
                                     
  Äldre Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Gunilla Lundgren Eskilstuna SF   1     3     1     3     5   SM
2. Lilian Åhlund Katrineholms SF   2     2     2     4     6   SM
3. Siv Lundqvist Trosa AFK   3     1     3     5     7   SM
4. Aino Holappa Gnesta SFK   5     4     4     1     9    
5. Lindis Hellquist Eskilstuna SF   4     100     100     2     106    
                                     
                                     
  Äldre Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Hans Larsson Gnesta SFK   4     1     2     1     4   SM
2. Janne Karlsson Gnesta SFK   100     2     1     3     6   SM
3. Eino Holappa Gnesta SFK   1     6     3     6     10   SM
4. Per Lundgren Eskilstuna SF   3     3     5     4     10    
5. Evert Hellquist Eskilstuna SF   5     100     4     2     11    
6. Jan G Andersson Gnesta SFK   2     5     100     5     12    
7. Lennart Eriksson Ny/Ox SF   100     4     8     100     112    
8. Rune Rundblad Gnesta SFK   100     100     6     100     206    
9. Lennart Johansson Gnesta SFK   100     100     7     100     207    
                                     
                                     
  Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF   1     1     1     1     3   SM
                                     
                                     
  Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Kurt Elveberg Gnesta SFK   4     1     8     1     6   SM
2. Folke Åström Eskilstuna SF   2     6     2     2     6   SM
3. Roger Andersson Gnesta SFK   9     2     1     5     8   SM
4. Ove Bodin Gnesta SFK   1     4     3     4     8    
5. Sören Johansson Gnesta SFK   7     3     4     3     10    
6. Jarmo Helin Gnesta SFK   3     100     6     6     15    
7. Tommy Stener Gnesta SFK   8     5     5     8     18    
8. Jonny Eberholm Katrineholms SF   6     7     7     7     20    
9. Ulf Thörner Sportfiskarna   5     8     100     9     22    
                                     
                                     
  Herrsenior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
1. Mats Larsson Gnesta SFK   3     1     1     1     3   SM
2. Robert Lövstrand Gnesta SFK   1     2     4     100     7   SM
3. Jörgen Svensson Eskilstuna SF   4     100     2     2     8   SM
4. Joakim Lövstrand Gnesta SFK   5     3     3     3     9    
5. Robert Grane Gnesta SFK   7     4     6     100     17    
6. Owe Westerholm Torshälla SFK   2     6     100     100     108    
7. Tino Kindh Gnesta SFK   100     100     5     4     109    
8. Peter Eriksson Torshälla SFK   6     5     100     100     111    
9. Jari Taskinen Torshälla SFK   8     100     100     100     208    
                                     
                                     

 

  Resultat från DM 4 i trad. mete / öppen metetävling 2016-09-18      
  Tävlingsvatten: Mälaren, Strängnäs          
  Arrangör: Gnesta SFK          
               
  Yngre Herrjunior          
  1. Hugo Dillström Gnesta SFK 2035   gr.  
               
  Äldre Damveteran          
  1. Aino Holappa Gnesta SFK 1345   gr.  
  2. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 1250   gr.  
  3. Gunilla Lundgren Eskilstuna SF 1235   gr.  
  4. Lilian Åhlund Katrineholms SF 960   gr.  
  5. Siv Lundqvist Trosa AFK 885   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1910   gr.  
               
  Damsenior          
  1. Carina Widerberg Täby PF 2120   gr. Ej DM!
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Pilo Lindstrand Mälardalens TF 3870   gr. Ej DM!
  2. Hans Larsson Gnesta SFK 2990   gr.  
  3. Wille Karlsson Mälardalens TF 2055   gr. Ej DM!
  4. Evert Hellquist Eskilstuna SF 1915   gr.  
  5. Janne Karlsson Gnesta SFK 1710   gr.  
  6. Per Lundgren Eskilstuna SF 1660   gr.  
  7. Tommy Byström Mälardalens TF 1105   gr. Ej DM!
  8. Jan G Andersson Gnesta SFK 965   gr.  
  9. Eino Holappa Gnesta SFK 375   gr.  
               
  Herrveteran          
  1. Kurt Elveberg Gnesta SFK 3770   gr.  
  2. Folke Åström Eskilstuna SF 3300   gr.  
  3. Sören Johansson Gnesta SFK 2850   gr.  
  4. Ove Bodin Gnesta SFK 2750   gr.  
  5. Roger Andersson Gnesta SFK 2580   gr.  
  6. Jarmo Helin Gnesta SFK 2130   gr.  
  7. Jonny Eberholm Katrineholms SF 1565   gr.  
  8. Tommy Stener Gnesta SFK 820   gr.  
  9. Ulf Thörner  Sportfiskarna 815   gr.  
               
  Herrsenior          
  1. Mats Larsson  Gnesta SFK 5070   gr.  
  2. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 4050   gr.  
  3. Joakim Lövstrand Gnesta SFK 3260   gr.  
  4. Björn Widerberg Täby PF 1410   gr. Ej DM!
  5. Tino Kindh Gnesta SFK 1145   gr.  
  6. Anders Widerberg Täby PF 1025   gr. Ej DM!
               
               

 

KLUBBLAGS-DM I TRAD. METE 2016 SÖDERMANLAND  
                                                 
SLUTRESULTAT  
                                                 
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Eino Holappa - Aino Holappa   1     3919     1     8175     1     22865     3   SM
    Hans Larsson                                            
                                                 
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Kurt Elveberg - Roger Andersson   1     5822     1     21905     1     29695     3   SM
    Ove Bodin - Jan G Andersson                                            
                                                 
2. Eskilstuna SF Per Lundgren - Gunilla Lundgren   2     4288     2     14440     2     22480     6    
    Folke Åström - Gun-Britt Åström                                            
                                                 
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Robert Lövstrand - Joakim Lövstrand   1     9729     1     26365     1     44225     3   SM
    Robert Grane - Mats Larsson                                            
                                                 

 

  Resultat från DM 3 i trad. mete / öppen metetävling 2016-08-21      
  Tävlingsvatten: Piren          
  Arrangör: Gnesta SFK          
               
  Yngre Herrjunior          
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 5880   gr.  
  2. Liam Hellström Södertälje SFK 710   gr. Ej DM!
               
  Äldre Damveteran          
  1. Ewa Målhammar Ljungsbro SFF 10980   gr. Ej DM!
  2. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 7315   gr.  
  3. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 6345   gr.  
  4. Eeva Korhonen Södertälje AFK 3115   gr. Ej DM!
  5. Siv Lundqvist Trosa AFK 2235   gr.  
  6. Aino Holappa       Gnesta SFK 1735   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Eva Schultz Karlsson Ljungsbro SFF 8855   gr. Ej DM!
  2. Ruth Snabb Finspångs SFK 8175   gr. Ej DM!
  3. Barbro Kjellgren Ljungsbro SFF 7290   gr. Ej DM!
  4. Jane Lundström Södertälje SFK 6370   gr. Ej DM!
  5. Helena Rosén Bjärka-Säby SFK 2550   gr. Ej DM!
  6. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1535   gr.  
               
  Damsenior          
  1. Carina Widerberg Täby PF 9580   gr. Ej DM!
  2. Lena Gjein Finspångs SFK 8705   gr. Ej DM!
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Shozo Kadowaki SFK Firren 13015   gr. Ej DM!
  2. Åke Lundström Södertälje SFK 12990   gr. Ej DM!
  3. Janne Karlsson Gnesta SFK 12100   gr.  
  4. Hans Larsson       Gnesta SFK 11515   gr.  
  5. Sven-Erik Steiner Finspångs SFK 10795   gr. Ej DM!
  6. Eino Holappa Gnesta SFK 9615   gr.  
  7. Kenth Sundén SFK Baltzar 8530   gr. Ej DM!
  8. Evert Hellquist Eskilstuna SF 8515   gr.  
  9. Börje Persson Ljungsbro SFF 4585   gr. Ej DM!
  10. Tommy Byström Mälardalens TF 4420   gr. Ej DM!
  11. Per Lundgren       Eskilstuna SF 3510   gr.  
  12. Rune Rundblad Gnesta SFK 2990   gr.  
  13. Lennart Johansson Gnesta SFK 2850   gr.  
  14. Lennart Eriksson Ny/Ox SF 2460   gr.  
  15. Ingvar Johansson Ljungsbro SFF 1495   gr. Ej DM!
  16. Janne Nilsson Finspång 1165   gr. Ej DM!
               
  Herrveteran          
  1. Krister Nyberg Enskede SFK 13045   gr. Ej DM!
  2. Roger Andersson    Gnesta SFK 12970   gr.  
  3. Björn Olsson Södertälje SFK 12065   gr. Ej DM!
  4. Anders Gillberg Finspångs SFK 11130   gr. Ej DM!
  5. Janne Sixtensson Finspång 10170   gr. Ej DM!
  6. Folke Åström Eskilstuna SF 10120   gr.  
  7. Ove Bodin Gnesta SFK 10010   gr.  
  8. Clerentz Thörnroth Ljungsbro SFF 9980   gr. Ej DM!
  9. Anders Snabb Finspångs SFK 9520   gr. Ej DM!
  10. Sören Johansson Gnesta SFK 9175   gr.  
  11. Tommy Stener Gnesta SFK 8940   gr.  
  12. Ulf Axén SFK Firren 8365   gr. Ej DM!
  13. Jarmo Helin Gnesta SFK 8120   gr.  
  14. Nils-Erik Karlsson Ljungsbro SFF 7675   gr. Ej DM!
  15. Jonny Eberholm Katrineholms SF 7375   gr.  
  16. Arne Hellman Enskede SFK 7055   gr. Ej DM!
  17. Kurt Elveberg Gnesta SFK 6715   gr.  
  18. Tommy Emilsson SFK Baltzar 5915   gr. Ej DM!
  19. Åke Leander Vaxholm 5805   gr. Ej DM!
  20. Håkan Strömberg Finspångs SFK 3020   gr. Ej DM!
  21. Stefan Pettersson Ljungsbro SFF 2910   gr. Ej DM!
               
  Herrsenior          
  1. Mats Larsson       Gnesta SFK 20820   gr.  
  2. Jörgen Svensson Eskilstuna SF 14270   gr.  
  3. Micke Hellström Södertälje SFK 14130   gr. Ej DM!
  4. Ola Wallman SFK Baltzar 12330   gr. Ej DM!
  5. Jerry Isaksson SFK Baltzar 11785   gr. Ej DM!
  6. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 11375   gr.  
  7. Robert Lövstrand   Gnesta SFK 9180   gr.  
  8. Björn Widerberg Täby PF 7720   gr. Ej DM!
  9. Tino Kindh Gnesta SFK 7645   gr.  
  10. Pelle Björkander Södertälje SFK 3315   gr. Ej DM!
  11. Robert Grane       Gnesta SFK 2850   gr.  
               
               

 


 

KLUBBLAGS-DM I TRAD. METE 2016 SÖDERMANLAND
                                               
RESULTAT EFTER DELTÄVLING 2 PIREN 2016-05-29
                                               
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2                    
  Gnesta SFK Eino Holappa - Aino Holappa   1     3919     1     8175                    
    Hans Larsson                                          
                                               
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2                    
  Gnesta SFK Kurt Elveberg - Roger Andersson   1     5822     1     21905                    
    Ove Bodin - Jan G Andersson                                          
                                               
  Eskilstuna SF Per Lundgren - Gunilla Lundgren   2     4288     2     14440                    
    Folke Åström - Gun-Britt Åström                                          
                                               
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl. 2     Vikt 2                    
  Gnesta SFK Robert Lövstrand - Joakim Lövstrand   1     9729     1     26365                    
    Robert Grane - Mats Larsson                                          
                                               
                                               
                                               

 

  Resultat från DM 2 i trad. mete / öppen metetävling 2016-05-29      
  Tävlingsvatten: Piren          
  Arrangör: Gnesta SFK          
               
  Yngre Herrjunior          
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 4715   gr.  
               
  Äldre Damveteran          
  1. Siv Lundqvist Trosa AFK 3525   gr.  
  2. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 3440   gr.  
  3. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 2970   gr.  
  4. Eeva Korhonen Södertälje 2495   gr. Ej DM!
  5. Eine Nykänen Enskede 2345   gr. Ej DM!
  6. Gun Sonelin Ljungsbro SFF 2300   gr. Ej DM!
  7. Aino Holappa       Gnesta SFK 880   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Ruth Snabb Finspångs SFK 4955   gr. Ej DM!
  2. Eva Schultz Karlsson Ljungsbro SFF 4500   gr. Ej DM!
  3. Barbro Kjellgren Ljungsbro SFF 4175   gr. Ej DM!
  4. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 4135   gr.  
  5. Helena Rosén Bjärka-Säby SFK 2930   gr. Ej DM!
  6. Jane Lundström Södertälje SFK 2300   gr. Ej DM!
               
  Damsenior          
  1. Carina Widerberg Täby PF 4605   gr. Ej DM!
  2. Lena Gjein Finspångs SFK 2560   gr. Ej DM!
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Milojko Divkovic SFK Firren 7730   gr. Ej DM!
  2. Shozo Kadowaki SFK Firren 7515   gr. Ej DM!
  3. Kenth Sundén SFK Baltzar 5380   gr. Ej DM!
  4. Hans Larsson       Gnesta SFK 5235   gr.  
  5. Åke Lundström Södertälje SFK 4450   gr. Ej DM!
  6. Janne Karlsson Gnesta SFK 4350   gr.  
  7. Per Lundgren       Eskilstuna SF 3920   gr.  
  8. Lennart Eriksson Ny/Ox SF 3810   gr.  
  9. Jan G Andersson Gnesta SFK 3790   gr.  
  10. Bo Sonelin Ljungsbro SFF 3670   gr. Ej DM!
  11. Håkan Fredriksson SFK Baltzar 3665   gr. Ej DM!
  12. Tommy Byström Mälardalens TF 3505   gr. Ej DM!
  13. Sven-Erik Steiner Finspångs SFK 2565   gr. Ej DM!
  14. Ingvar Johansson Ljungsbro SFF 2340   gr. Ej DM!
  15. Eino Holappa Gnesta SFK 2060   gr.  
  16. Jorma Nyman SFK Rosen Motala 1220   gr. Ej DM!
               
  Herrveteran          
  1. Tommy Emilsson SFK Baltzar 9965   gr. Ej DM!
  2. Kurt Elveberg Gnesta SFK 7650   gr.  
  3. Jorma Tiilikainen Södertälje SFK 7495   gr. Ej DM!
  4. Anders Snabb Finspångs SFK 6565   gr. Ej DM!
  5. Håkan Strömberg Finspångs SFK 6470   gr. Ej DM!
  6. Roger Andersson    Gnesta SFK 6465   gr.  
  7. Krister Nyberg Enskede SFK 5885   gr. Ej DM!
  8. Nils Erik Karlsson Ljungsbro SFF 5290   gr. Ej DM!
  9. Anders Gillberg Finspångs SFK 5255   gr. Ej DM!
  10. Björn Olsson Södertälje SFK 4815   gr. Ej DM!
  11. Clerentz Thörnroth Ljungsbro SFF 4570   gr. Ej DM!
  12. Sören Johansson Gnesta SFK 4440   gr.  
  13. Håkan Fahlström SFK Baltzar 4270   gr. Ej DM!
  14. Ove Bodin Gnesta SFK 4000   gr.  
  15. Jan-Olov Eriksson SFK Firren 3910   gr. Ej DM!
  16. Janne Sixtensson Finspång 3785   gr. Ej DM!
  17. Tommy Stener Gnesta SFK 3620   gr.  
  18. Folke Åström Eskilstuna SF 3415   gr.  
  19. Jonny Eberholm Katrineholms SF 3025   gr.  
  20. Ulf Thörner Sportfiskarna 2785   gr.  
               
  Herrsenior          
  1. Mats Larsson       Gnesta SFK 8950   gr.  
  2. Robert Lövstrand   Gnesta SFK 8050   gr.  
  3. Jerry Isaksson SFK Baltzar 6460   gr. Ej DM!
  4. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 5880   gr.  
  5. Ola Wallman SFK Baltzar 5770   gr. Ej DM!
  6. Björn Widerberg Täby PF 4515   gr. Ej DM!
  7. Robert Grane       Gnesta SFK 3485   gr.  
  8. Peter Eriksson     Torshälla SFK 3010   gr.  
  9. Owe Westerholm Torshälla SFK 2315   gr.  
               
               

 

KLUBBLAGS-DM I TRAD. METE 2016 SÖDERMANLAND
                                               
RESULTAT FRÅN DELTÄVLING 1 I ESKILSTUNAÅN 2016-05-15
                                               
    Äldre Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1                                
  Gnesta SFK Eino Holappa - Aino Holappa   1     3919                                
    Hans Larsson                                          
                                               
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1                                
  Gnesta SFK Kurt Elveberg - Roger Andersson   1     5822                                
    Ove Bodin - Jan G Andersson                                          
                                               
  Eskilstuna SF Per Lundgren - Gunilla Lundgren   2     4288                                
    Folke Åström - Gun-Britt Åström                                          
                                               
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1                                
  Gnesta SFK Robert Lövstrand - Joakim Lövstrand   1     9729                                
    Robert Grane - Mats Larsson                                          
                                               

 

  Resultat från DM 1 i trad. mete / öppen metetävling 2016-05-15      
  Tävlingsvatten: Eskilstunaån          
  Arrangör: Torshälla SFK          
               
  Yngre Herrjunior          
  1. Hugo Dillström Gnesta 1065   gr.  
               
  Äldre Damveteran          
  1. Gunilla Lundgren Eskilstuna 607   gr.  
  2. Lilian Åhlund Katrineholm 421   gr.  
  3. Siv Lundqvist Trosa 316   gr.  
  4. Lindis Hellquist Eskilstuna 283   gr.  
  5. Aino Holappa Gnesta 281   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna 233   gr.  
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Eino Holappa Gnesta 2454   gr.  
  2. Jan G Andersson Gnesta 1803   gr.  
  3. Per Lundgren Eskilstuna 1386   gr.  
  4. Hans Larsson Gnesta 1184   gr.  
  5. Evert Hellquist Eskilstuna 1087   gr.  
  6. Pilo Lindstrand Mälardalens TF 1001   gr. Ej DM!
  7. Tommy Byström Mälardalens TF 893   gr. Ej DM!
               
  Herrveteran          
  1. Ove Bodin Gnesta 2408   gr.  
  2. Folke Åström Eskilstuna 2062   gr.  
  3. Wille Karlsson Mälardalens TF 1779   gr. Ej DM!
  4. Jarmo Helin Gnesta 1619   gr.  
  5. Kurt Elveberg Gnesta 1282   gr.  
  6. Ulf Thörner  Sportfiskarna 1144   gr.  
  7. Jonny Eberholm Katrineholm 601   gr.  
  8. Sören Johansson Gnesta 388   gr.  
  9. Tommy Stener Gnesta 378   gr.  
  10. Roger Andersson Gnesta 329   gr.  
  11. Gunnar Blomberg Vaxholm 292   gr. Ej DM!
               
  Herrsenior          
  1. Robert Lövstrand Gnesta 4099   gr.  
  2. Owe Westerholm Torshälla 3874   gr.  
  3. Mats Larsson  Gnesta 2945   gr.  
  4. Jörgen Svensson Eskilstuna 1919   gr.  
  5. Joakim Lövstrand Gnesta 1826   gr.  
  6. Peter Eriksson Torshälla 1304   gr.  
  7. Robert Grane Gnesta 859   gr.  
  8. Jari Taskinen Torshälla 285   gr.  
               
               

 


 

    INDIVIDUELLA DM I TRADITIONELLT METE 2015 SÖDERMANLAND    
    SLUTRESULTAT    
                                       
    DM 1 - 2014-05-17 - Eskilstunaån                                
    DM 2 - 2014-05-31 - Piren                                
    DM 3 - 2014-08-23 - Piren                                
    DM 4 - 2014-09-20 - Strängnäs                                
                                       
                                       
    Yngre Herrjunior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Hugo Dillström Gnesta SFK   1     1     100     1     3   SM
  2 Nisse Valter Gnesta SFK   2     100     100     100     202   SM
                                       
                                       
    Äldre Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Lilian Åhlund Katrineholms SF   2     1     5     1     4   SM
  2 Gunilla Lundgren Eskilstuna SF   1     2     2     2     5   SM
  3 Siv Lundqvist Trosa AFK   100     3     3     3     9   SM
  4 Aino Holappa Gnesta SFK   3     4     4     4     11    
  5 Gun Gustafsson Gnesta SFK   100     5     6     6     17    
  6 Lindis Hellquist Eskilstuna SF   100     100     1     5     106    
                                       
                                       
    Äldre Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Hans Larsson Gnesta SFK   1     2     3     2     5   SM
  2 Per Lundgren Eskilstuna SF   3     1     2     4     6   SM
  3 Eino Holappa Gnesta SFK   4     4     6     3     11   SM
  4 Lennart Johansson Gnesta SFK   7     3     4     8     14    
  5 Olle Elofsson Katrineholms SF   5     5     5     7     15    
  6 Rune Rundblad Gnesta SFK   6     6     7     5     17    
  7 Evert Hellquist Eskilstuna SF   100     100     1     6     107    
  8 Elmar Sonesten Eskilstuna SF   100     100     100     1     201    
  9 Jan Larsson Eskilstuna SF   2     100     100     100     202    
                                       
                                       
    Damveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Gun-Britt Åström Eskilstuna SF   1     1     1     1     3   SM
                                       
                                       
    Herrveteran   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Kurt Elveberg Gnesta SFK   1     3     1     2     4   SM
  2 Roger Andersson Gnesta SFK   4     1     2     8     7   SM
  3 Folke Åström Eskilstuna SF   7     6     3     1     10   SM
  4 Jan G Andersson Gnesta SFK   3     4     100     3     10    
  5 Janne Karlsson Gnesta SFK   2     7     6     5     13    
  6 Jarmo Helin Katrineholms SF   8     2     100     4     14    
  7 Ove Bodin Gnesta SFK   6     5     5     6     16    
  8 Sören Johansson Gnesta SFK   9     8     4     9     21    
  9 Tommy Stener Gnesta SFK   100     9     7     7     23    
  10 Ulf Thörner Sportfiskarna   5     10     100     10     25    
                                       
                                       
    Herrsenior   DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1 Mats Larsson Gnesta SFK   4     3     1     1     5   SM
  2 Robban Löfstrand Gnesta SFK   1     1     4     100     6   SM
  3 Jörgen Svensson Eskilstuna SF   3     2     3     2     7   SM
  4 Joakim Lövstrand Gnesta SFK   6     6     2     100     14    
  5 Robert Grane Gnesta SFK   2     4     100     100     106    
  6 Peter Eriksson Torshälla SFK   7     5     100     100     112    
  7 Owe Westerholm Torshälla SFK   5     100     100     100     205    
                                       

 

  Resultat från DM 4 i trad. mete / öppen metetävling 2015-09-20        
  Tävlingsvatten: Strängnäs            
  Arrangör: Gnesta SFK            
                 
  Yngre Herrjunior            
  1. Hugo Dillström Gnesta SFK 2126   gr.    
                 
  Äldre Damveteran            
  1. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 932   gr.    
  2. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 710   gr.    
  3. Siv Lundqvist Trosa AFK 554   gr.    
  4. Aino Holappa       Gnesta SFK 482   gr.    
  5. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 340   gr.    
  6. Gun Gustafsson Gnesta SFK 208   gr.    
                 
  Damveteran            
  1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 626   gr.    
                 
  Damsenior            
  1. Carina Widerberg Täby PF 1558   gr. Ej DM!  
                 
  Äldre Herrveteran            
  1. Stig Karlsson Mälardalens TF 3224   gr. Ej DM!  
  2. Pilo Lindstrand Mälardalens TF 2816   gr. Ej DM!  
  3. Elmar Sonesten Eskilstuna SF 1730   gr.    
  4. Hans Larsson       Gnesta SFK 1438   gr.    
  5. Eino Holappa Gnesta SFK 1314   gr.    
  6. Per Lundgren       Eskilstuna SF 1312   gr.    
  7. Wille Karlsson Mälardalens TF 1290   gr. Ej DM!  
  8. Rune Rundblad      Gnesta SFK 1244   gr.    
  9. Evert Hellquist Eskilstuna SF 1158   gr.    
  10. Olle Elofsson      Katrineholms SF 454   gr.    
  11. Lennart Johansson Gnesta SFK 416   gr.    
                 
  Herrveteran            
  1. Folke Åström Eskilstuna SF 3918   gr.    
  2. Kurt Elveberg Gnesta SFK 3112   gr.    
  3. Jan G Andersson Gnesta SFK 2368   gr.    
  4. Jarmo Helin Gnesta SFK 1908   gr.    
  5. Janne Karlsson Gnesta SFK 1700   gr.    
  6. Ove Bodin Gnesta SFK 1582   gr.    
  7. Tommy Stener Gnesta SFK 1270   gr.    
  8. Roger Andersson    Gnesta SFK 1178   gr.    
  9. Sören Johansson    Gnesta SFK 1080   gr.    
  10. Gunnar Blomberg Vaxholm 778   gr. Ej DM!  
  11. Ulf Thörner Sportfiskarna 580   gr.    
                 
  Herrsenior            
  1. Mats Larsson       Gnesta SFK 4634   gr.    
  2. Jörgen Svensson    Eskilstuna SF 3928   gr.    
  3. Björn Widerberg Täby PF 958   gr. Ej DM!  
                 
  Resultat från DM 3 i trad. mete / öppen metetävling 2015-08-23      
  Tävlingsvatten: Piren          
  Arrangör: Gnesta SFK          
               
  Äldre Damveteran          
  1. Lindis Hellquist Eskilstuna SF 3320   gr.  
  2. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 2030   gr.  
  3. Siv Lundqvist Trosa AFK 1820   gr.  
  4. Gun Sonelin Ljungsbro SFF 1524   gr. Ej DM!
  5. Aino Holappa       Gnesta SFK 1280   gr.  
  6. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 1230   gr.  
  7. Gun Gustafsson Gnesta SFK 1204   gr.  
  8. Eeva Korhonen Södertälje 1058   gr. Ej DM!
  9. Leila Laine Södertälje 406   gr. Ej DM!
               
  Damveteran          
  1. Helena Rosén Bjärka-Säby SFK 1996   gr. Ej DM!
  2. Ruth Snabb Finspångs SFK 1786   gr. Ej DM!
  3. Eva Schultz Karlsson Ljungsbro SFF 1618   gr. Ej DM!
  4. Barbro Kjellgren Ljungsbro SFF 1414   gr. Ej DM!
  5. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1338   gr.  
  6. Margaretha Nilsson Finspångs SFK 322   gr. Ej DM!
               
  Damsenior          
  1. Jill Sonelin Ljungsbro SFF 3286   gr. Ej DM!
  2. Carina Widerberg Täby PF 1622   gr. Ej DM!
  3. Lena Gjein Finspångs SFK 1404   gr. Ej DM!
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Shozo Kadowaki SFK Firren 5142   gr. Ej DM!
  2. Bo Sonelin Ljungsbro SFF 3594   gr. Ej DM!
  3. Evert Hellquist Eskilstuna SF 3414   gr.  
  4. Tommy Byström Mälardalens TF 2834   gr. Ej DM!
  5. Per Lundgren       Eskilstuna SF 2766   gr.  
  6. Hans Larsson       Gnesta SFK 2696   gr.  
  7. Thomas Johansson SFK Firren 2410   gr. Ej DM!
  8. Lennart Johansson Gnesta SFK 2158   gr.  
  9. Ingvar Johansson Ljungsbro SFF 1960   gr. Ej DM!
  10. Olle Elofsson      Katrineholms SF 1388   gr.  
  11. Börje Persson Ljungsbro SFF 1226   gr. Ej DM!
  12. Eino Holappa Gnesta SFK 950   gr.  
  13. Rune Rundblad      Gnesta SFK 866   gr.  
               
  Herrveteran          
  1. Kurt Elveberg Gnesta SFK 7812   gr.  
  2. Clerentz Thörnroth Ljungsbro SFF 5424   gr. Ej DM!
  3. Roger Andersson    Gnesta SFK 4744   gr.  
  4. Milojko Divkovic SFK Firren 4692   gr. Ej DM!
  5. Folke Åström Eskilstuna SF 3884   gr.  
  6. Anders Snabb Finspångs SFK 3838   gr. Ej DM!
  7. Sören Johansson    Gnesta SFK 3524   gr.  
  8. Åke Lundström Södertälje SFK 3414   gr. Ej DM!
  9. Bengt-Ole Boman Södertälje SFK 2658   gr. Ej DM!
  10. Nils-Erik Karlsson Ljungsbro SFF 2506   gr. Ej DM!
  11. Ove Bodin Gnesta SFK 2256   gr.  
  12. Janne Sixtensson Finspångs SFK 2246   gr. Ej DM!
  13. Anders Gillberg Finspångs SFK 2220   gr. Ej DM!
  14. Jan-Olov Eriksson SFK Firren 1940   gr. Ej DM!
  15. Ulf Axén SFK Firren 1842   gr. Ej DM!
  16. Janne Karlsson Gnesta SFK 1610   gr.  
  17. Tommy Stener Gnesta SFK 1526   gr.  
  18. Jan Nilsson Finspång 608   gr. Ej DM!
  19. Stefan Pettersson Ljungsbro SFF 546   gr. Ej DM!
               
  Herrsenior          
  1. Marcus Torstensson Finspång 8194   gr. Ej DM!
  2. Mats Larsson       Gnesta SFK 7764   gr.  
  3. Greger Carlsson Götlunda 5870   gr. Ej DM!
  4. Jorma Tiilikainen Södertälje SFK 5146   gr. Ej DM!
  5. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 4356   gr.  
  6. Jörgen Svensson    Eskilstuna SF 4030   gr.  
  7. Håkan Strömberg Finspångs SFK 3066   gr. Ej DM!
  8. Robert Lövstrand   Gnesta SFK 2952   gr.  
  9. Björn Widerberg Täby PF 2282   gr. Ej DM!
  10. Thomas Claesson Skänninge SFK 846   gr. Ej DM!
               
               

 

  Resultat från DM 2 i trad. mete / öppen metetävling 2015-05-31      
  Tävlingsvatten: Piren          
  Arrangör: Gnesta SFK          
               
  Yngre Herrjunior          
  1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 3284   gr.  
               
  Äldre Damveteran          
  1. Eeva Korhonen Södertälje 3552   gr. Ej DM!
  2. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 2864   gr.  
  3. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 2376   gr.  
  4. Siv Lundqvist Trosa AFK 1706   gr.  
  5. Gun Sonelin Ljungsbro SFF 1678   gr. Ej DM!
  6. Aino Holappa       Gnesta SFK 1472   gr.  
  7. Gun Gustafsson Gnesta SFK 678   gr.  
  8. Terttu Nevalainen Södertälje SFK 418   gr. Ej DM!
               
  Damveteran          
  1. Ruth Snabb Finspångs SFK 3296   gr. Ej DM!
  2. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 2584   gr.  
  3. Margaretha Nilsson Finspångs SFK 1908   gr. Ej DM!
               
  Damsenior          
  1. Jill Sonelin Ljungsbro SFF 5036   gr. Ej DM!
  2. Lena Gjein Finspångs SFK 1272   gr. Ej DM!
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Shozo Kadowaki SFK Firren 6376   gr. Ej DM!
  2. Per Lundgren       Eskilstuna SF 5598   gr.  
  3. Hans Larsson       Gnesta SFK 4068   gr.  
  4. Lars Fredlund Stockholm 3924   gr. Ej DM!
  5. Thomas Johansson SFK Firren 2992   gr. Ej DM!
  6. Lennart Johansson Gnesta SFK 2826   gr.  
  7. Eino Holappa Gnesta SFK 2632   gr.  
  8. Bo Sonelin Ljungsbro SFF 2342   gr. Ej DM!
  9. Håkan Fredriksson SFK Baltzar 1620   gr. Ej DM!
  10. Olle Elofsson      Katrineholms SF 854   gr.  
  11. Rune Rundblad      Gnesta SFK 788   gr.  
               
  Herrveteran          
  1. Roger Andersson    Gnesta SFK 8728   gr.  
  2. Jarmo Helin Gnesta SFK 8534   gr.  
  3. Kurt Elveberg Gnesta SFK 8044   gr.  
  4. Jan G Andersson Gnesta SFK 7830   gr.  
  5. Ove Bodin Gnesta SFK 6188   gr.  
  6. Folke Åström Eskilstuna SF 6080   gr.  
  7. Janne Karlsson Gnesta SFK 5944   gr.  
  8. Anders Snabb Finspångs SFK 5578   gr. Ej DM!
  9. Ulf Axén SFK Firren 5286   gr. Ej DM!
  10. Åke Lundström Södertälje SFK 5228   gr. Ej DM!
  11. Krister Nyberg Enskede SFK 4430   gr. Ej DM!
  12. Anders Gillberg Finspångs SFK 3836   gr. Ej DM!
  13. Håkan Fahlström SFK Baltzar 3786   gr. Ej DM!
  14. Kenneth Torstensson Finspång 3588   gr. Ej DM!
  15. Björn Olsson Södertälje SFK 3576   gr. Ej DM!
  16. Sven-Erik Steiner Finspång 3506   gr. Ej DM!
  17. Sören Johansson    Gnesta SFK 2974   gr.  
  18. Tommy Stener Gnesta SFK 2612   gr.  
  19. Ulf Thörner Sportfiskarna 2532   gr.  
  20. Jan-Olov Eriksson SFK Firren 2522   gr. Ej DM!
  21. Janne Sixtensson Finspång 1468   gr. Ej DM!
  22. Arne Hellman Enskede SFK 1404   gr. Ej DM!
  23. Jan Nilsson Finspång 1032   gr. Ej DM!
               
  Herrsenior          
  1. Robert Lövstrand   Gnesta SFK 12812   gr.  
  2. Jörgen Svensson    Eskilstuna SF 10048   gr.  
  3. Mats Larsson       Gnesta SFK 9448   gr.  
  4. Robert Grane       Gnesta SFK 7170   gr.  
  5. Kari Nevalainen Södertälje SFK 6770   gr. Ej DM!
  6. Matti Nevalainen Södertälje SFK 6214   gr. Ej DM!
  7. Jorma Tiilikainen Södertälje SFK 5876   gr. Ej DM!
  8. Marcus Torstensson Finspång 5568   gr. Ej DM!
  9. Peter Eriksson     Torshälla SFK 5298   gr.  
  10. Jerry Isaksson SFK Baltzar 4940   gr. Ej DM!
  11. Ola Wallman SFK Baltzar 4448   gr. Ej DM!
  12. Håkan Strömberg Finspångs SFK 3826   gr. Ej DM!
  13. Björn Widerberg Täby PF 3588   gr. Ej DM!
  14. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 3518   gr.  
  15. Anders Widerberg Täby PF 2694   gr. Ej DM!
               
               

 

Resultat från metartävling 2015 05 24 i Torahälla.

 

Damer    
1. Gun-Britt Åström Eskilstuna 1224
2. Gunilla Lundgren Eskilstuna 963
3. Aino Holappa Gnesta 226
     
Herrar    
1. Robert Grane Gnesta 6779
2. Jarmo Helin Gnesta 3378
3. Owe Westerholm Torshälla 3366
4. Ulf Thörner Sportfiskarna 3298
5. Pilo Lindstrand Mälardalen 3248
6. Peter Eriksson Torshälla 2310
7. Per Lundgren Eskilstuna 1253
8. Jan Larsson Torshälla 1221
8. Folke Åström Eskilstuna 1221
10. Wille Karlsson Mälardalen 1185
11. Evert Hellquist Eskilstuna 820
12. Eino Holappa Gnesta 790
13. Tommy Byström Torshälla 197

 


 

 

Resultat från DM 1 i trad. mete / öppen metetävling 2015-05-17      
Tävlingsvatten: Eskilstunaån          
Arrangör: Torshälla SFK          
             
Yngre Herrjunior          
1. Hugo Dillström     Gnesta SFK 614   gr.  
2. Nisse Valter Gnesta SFK 512   gr.  
             
Äldre Damveteran          
1. Gunilla Lundgren   Eskilstuna SF 2254   gr.  
2. Lilian Åhlund      Katrineholms SF 1723   gr.  
3. Aino Holappa       Gnesta SFK 993   gr.  
             
Damveteran          
1. Gun-Britt Åström Eskilstuna SF 1944   gr.  
             
Äldre Herrveteran          
1. Hans Larsson       Gnesta SFK 3411   gr.  
2. Lars Fredlund Stockholm 3086   gr. Ej DM!
3. Jan Larsson        Eskilstuna SF 2332   gr.  
4. Per Lundgren       Eskilstuna SF 2272   gr.  
5. Wille Karlsson Mälardalens TF 1871   gr. Ej DM!
6. Stig Karlsson Mälardalens TF 1585   gr. Ej DM!
7. Pilo Lindstrand Mälardalens TF 1561   gr. Ej DM!
8. Tommy Byström      Mälardalens TF 1495   gr. Ej DM!
9. Eino Holappa Gnesta SFK 1472   gr.  
10. Olle Elofsson      Katrineholms SF 1436   gr.  
11. Rune Rundblad      Gnesta SFK 948   gr.  
12. Lennart Johansson Gnesta SFK 360   gr.  
             
Herrveteran          
1. Kurt Elveberg Gnesta SFK 5584   gr.  
2. Janne Karlsson Gnesta SFK 3070   gr.  
3. Jan G Andersson Gnesta SFK 2632   gr.  
4. Roger Andersson    Gnesta SFK 2339   gr.  
5. Ulf Thörner Sportfiskarna 2087   gr.  
6. Ove Bodin Gnesta SFK 1778   gr.  
7. Folke Åström Eskilstuna SF 1698   gr.  
8. Jarmo Helin Gnesta SFK 1148   gr.  
9. Arne Hellman Enskede 903   gr. Ej DM!
10. Sören Johansson    Gnesta SFK 733   gr.  
             
Herrsenior          
1. Robert Lövstrand   Gnesta SFK 6649   gr.  
2. Robert Grane       Gnesta SFK 4891   gr.  
3. Jörgen Svensson    Eskilstuna SF 3079   gr.  
4. Mats Larsson       Gnesta SFK 2661   gr.  
5. Owe Westerholm     Torshälla SFK 1877   gr.  
6. Joakim Lövstrand   Gnesta SFK 1855   gr.  
7. Peter Eriksson     Torshälla SFK 725   gr.