Pimpel 2016

Segrare DS DM-2 Monika Johansson

.

    DM I PIMPEL 2016 SÖDERMANLAND INDIVIDUELLT      
    SLUTRESULTAT      
                                         
    DM 1 - 2016-01-17 - Näshultasjön                                  
    DM 2 - 2016-01-31 - Lidsjön                                  
    DM 3 - 2016-02-14 - Storsjön                                  
    DM 4 - 2014-02-28 - Mälaren                                  
                                         
                                         
    Äldre Herrjunior     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Simon Hellman Kvicksund   100     100     100     1     201   SM 4370 gr.
  2. Gabriel Novakovic Torshälla   100     1     100     100     201   SM 2845 gr.
                                         
                                         
    Äldre Damveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Lilian Åhlund Katrineholm   1     1     2     2     4   SM  
  2. Gunilla Lundgren Eskilstuna   2     100     1     3     6   SM  
  3. Mona Johansson Katrineholm   3     2     4     6     9   SM  
  4. Lindis Hellqvist Eskilstuna   100     4     3     4     11      
  5. Aino Holappa Gnesta   100     3     100     1     104      
  6. Siv Lundqvist Trosa   100     5     100     5     110      
                                         
                                         
    Äldre Herrveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Hans Larsson Gnesta   2     1     1     4     4   SM  
  2. Leif Johansson Katrineholm   1     3     5     1     5   SM  
  3. Lennart Eriksson Ny/Ox   100     5     4     2     11   SM  
  4. Per Lundgren Eskilstuna   7     100     2     3     12      
  5. Mats Larsson Torshälla   100     2     6     7     15      
  6. Evert Hellqvist Eskilstuna   5     4     7     11     16      
  7. Lars Rinaldo Katrineholm   4     8     100     5     17      
  8. Georg Axelsson Ny/Ox   100     9     3     6     18      
  9. Jan Larsson Torshälla   3     6     100     10     19      
  10. Roger Stark Eskilstuna   6     7     100     9     22      
  11. Eino Holappa Gnesta   100     10     100     8     118      
                                         
                                         
    Damveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Helena Halsinaho Katrineholm   1     1     1     2     3   SM  
  2. Kaisa Ryynänen Strängnäs   100     100     100     1     201   SM  
                                         
                                         
    Herrveteran     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Per Johansson Kvicksund   4     3     10     1     8   SM  
  2. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs   7     2     3     3     8   SM  
  3. Mikko Halme Gnesta   2     1     8     7     10   SM  
  4. Johnny Hermansson Katrineholm   10     5     2     5     12   SM  
  5. Ove Bodin Gnesta   100     4     1     9     14      
  6. Folke Åström Eskilstuna   8     9     7     2     17      
  7. Göran Sandell Torshälla   9     7     6     4     17      
  8. Jorma Viheriäinen Katrineholm   3     11     4     13     18      
  9. Ulf Thörner Sportfiskarna   6     6     13     8     20      
  10. Kjell Andersson  Hälleforsnäs   5     10     12     22     27      
  11. Lennart Johansson Gnesta   14     17     100     6     37      
  12. Raoul Molander Eskilstuna   15     14     100     12     41      
  13. Johnny Eberholm Katrineholm   13     15     14     18     42      
  14. Åke Hillborg Katrineholm   11     19     14     19     44      
  15. Reijo Laakso Eskilstuna   18     20     18     10     46      
  16. Ola Haarala Katrineholm   17     12     17     21     46      
  17. Seppo Leppänen Gnesta   12     16     100     20     48      
  18. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs   16     18     16     23     50      
  19. Kurt Elveberg Gnesta   1     100     100     11     112      
  20. Peter Andersson Torshälla   100     8     9     100     117      
  21. Uffe Holmgren Kvicksund   100     100     5     15     120      
  22. Lars Ahlsson SFK Lodarna   100     100     11     14     125      
  23. Esa Hytönen Torshälla   100     13     100     100     213      
  24. Hans Wallin Katrineholm   100     100     100     16     216      
  25. Gustav Ånäs Strängnäs   100     100     100     17     217      
  26. Ulf Hallén Katrineholm   100     21     100     100     221      
                                         
                                         
    Damsenior     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Monika Johansson Eskilstuna   100     1     1     1     3   SM  
  2. Siv Fritz Gnesta   100     100     100     2     202   SM  
                                         
                                         
    Herrsenior     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa      
  1. Rolf Taskinen Gnesta   1     4     1     7     6   SM  
  2. Robert Horvat Gnesta   3     21     3     1     7   SM  
  3. Göran Hedqvist Torshälla   2     9     2     5     9   SM  
  4. Mats Larsson  Gnesta   5     3     4     12     12   SM  
  5. Kai Lahtinen Idö Torshälla   7     2     9     16     18   SM  
  6. Kari Peura Hälleforsnäs   8     1     10     20     19   SM  
  7. David Alexandersson Kvicksund   9     23     12     3     24   SM  
  8. Heikki Peura Hälleforsnäs   15     12     24     4     31   SM  
  9. Emil Eriksson Torshälla   4     11     17     23     32      
  10. Mikael Svensson SFK Lodarna   100     5     8     19     32      
  11. Jari Taskinen Torshälla   10     15     20     10     35      
  12. Göran Strandsten Eskilstuna   16     13     18     8     37      
  13. Gustav Halme Gnesta   17     6     100     15     38      
  14. Veli Hytönen Torshälla   32     10     15     13     38      
  15. Kenneth Karlsson Eskilstuna   23     7     19     14     40      
  16. Owe Westerholm Torshälla   6     32     5     33     43      
  17. Conny Hellqvist Eskilstuna   11     30     6     29     46      
  18. Jari Pasanen Hälleforsnäs   12     8     26     32     46      
  19. Putte Davidsson Katrineholm   14     18     27     17     49      
  20. Tommy Laakso Eskilstuna   27     35     21     2     50      
  21. Tobbe Mannberg Torshälla   22     26     7     22     51      
  22. Robert Lövstrand Gnesta   21     22     14     18     53      
  23. Hans Melin Kvicksund   35     14     29     11     54      
  24. Tino Kindh Gnesta   25     17     13     28     55      
  25. Anders Andersson Katrineholm   18     19     28     24     61      
  26. Robert Grane Gnesta   20     100     16     26     62      
  27. Michael Kihlman Gnesta   19     27     100     21     67      
  28. Jan-Erik Åberg Kvicksund   33     31     31     9     71      
  29. Jimmy Borg Gnesta   100     39     10     25     74      
  30. Robert Hellkvist Eskilstuna   29     20     25     100     74      
  31. Niklas Åberg Kvicksund   28     40     22     30     80      
  32. Peter Eriksson Torshälla   24     28     100     34     86      
  33. Jimmy Sjöberg Torshälla   31     29     32     31     91      
  34. Per-Olov Åberg Kvicksund   26     43     35     100     104      
  35. Tomas Andersson Torshälla   100     16     100     6     122      
  36. Anders Jansson Kvicksund   13     36     100     100     149      
  37. Thomas Holmblad Kvicksund   100     25     30     100     155      
  38. Peter Johansson SFK Lodarna   100     100     34     27     161      
  39. Dennis Lindström Kvicksund   30     38     100     100     168      
  40. Ronni Bolin Kvicksund   34     37     100     100     171      
  41. Max Mannberg Torshälla   100     41     33     100     174      
  42. Michael Åklint Sportfiskarna   100     100     23     100     223      
  43. Magnus Nydahl Ny/Ox   100     24     100     100     224      
  44. Erik Karlsson Torshälla   100     33     100     100     233      
  45. Pontus Svalberg Torshälla   100     34     100     100     234      
  46. Johan Blomkvist Torshälla   36     100     100     100     236      
  47. Danny Karlsson Torshälla   37     100     100     100     237      
  48. Tom Kalliorinne Gnesta   37     100     100     100     237      
  49. Simon Ivarsson Katrineholm   100     42     100     100     242      
                                         
                                         
                                         

 

  Resultat från DM 4 i pimpel och öppen pimpeltävling 2016-02-28      
  Tävlingsvatten: Mälaren, Mariefred          
  Arrangör: Strängnäs AFK          
               
  Äldre Herrjunior          
  1. Simon Hellman Kvicksund 4370   gr.  
               
  Äldre Damveteran          
  1. Aino Holappa Gnesta 4108   gr.  
  2. Monica Rytterlund Södertälje 3640   gr. Ej DM!
  3. Lilian Åhlund Katrineholm 3090   gr.  
  4. Gunilla Lundgren Eskilstuna 2576   gr.  
  5. Kerstin Berglund EAF 2278   gr. Ej DM!
  6. Lindis Hellqvist Eskilstuna 1594   gr.  
  7. Siv Lundqvist Trosa 1190   gr.  
  8. Mona Johansson Katrineholm 272   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Kaisa Ryynänen Strängnäs 7290   gr.  
  2. Helena Halsinaho Katrineholm 2922   gr.  
               
  Damsenior          
  1. Monika Johansson Eskilstuna 4490   gr.  
  2. Siv Fritz Gnesta 1936   gr.  
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Leif Johansson Katrineholm 9890   gr.  
  2. Lennart Eriksson Ny/Ox 8590   gr.  
  3. Åke Lundström Södertälje 6310   gr. Ej DM!
  4. Per Lundgren Eskilstuna 6050   gr.  
  5. Hans Larsson Gnesta 5746   gr.  
  6. Lars Rinaldo Katrineholm 5588   gr.  
  7. Olle Pettersson Enköping 4794   gr. Ej DM!
  8. Georg Axelsson Ny/Ox 4544   gr.  
  9. Sten Sture EAF 4144   gr. Ej DM!
  10. Mats Larsson Torshälla 4012   gr.  
  11. Eino Holappa Gnesta 3856   gr.  
  12. Roger Stark Eskilstuna 3648   gr.  
  13. Jan Larsson Torshälla 3200   gr.  
  14. Evert Hellqvist Eskilstuna 3166   gr.  
  15. Tommy Byström Mälardalens TF 0   gr. Ej DM!
               
  Herrveteran          
  1. Per Johansson Kvicksund 11055   gr.  
  2. Kent Nordin SFK Vattnan 10220   gr. Ej DM!
  3. Folke Åström Eskilstuna 9065   gr.  
  4. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs 8520   gr.  
  5. Göran Sandell Torshälla 7285   gr.  
  6. Johnny Hermansson Katrineholm 7145   gr.  
  7. Håkan Jansson Nora Gyttorp 7045   gr. Ej DM!
  8. Lennart Johansson Gnesta 6725   gr.  
  9. Mikko Halme Gnesta 6425   gr.  
  10. Ulf Thörner Sportfiskarna 6255   gr.  
  11. Ove Bodin Gnesta 6200   gr.  
  12. Lennart Dietmann Södertälje 6035   gr. Ej DM!
  13. Reijo Laakso Eskilstuna 5820   gr.  
  14. Kurt Elveberg Gnesta 5094   gr.  
  15. Olle Lindholm Södertälje 4862   gr. Ej DM!
  16. Raoul Molander Eskilstuna 4414   gr.  
  17. Jorma Sistonen Triana 4282   gr. Ej DM!
  18. Jorma Viheriäinen Katrineholm 4222   gr.  
  19. Lars Ahlsson SFK Lodarna 4096   gr.  
  20. Uffe Holmgren Kvicksund 4072   gr.  
  21. Hans Wallin Katrineholm 3838   gr.  
  22. Gustav Ånäs Strängnäs 3732   gr.  
  23. Johnny Eberholm Katrineholm 2940   gr.  
  24. Åke Hillborg Katrineholm 2760   gr.  
  25. Seppo Leppänen Gnesta 2586   gr.  
  26. Ola Haarala Katrineholm 2472   gr.  
  27. Kjell Andersson  Hälleforsnäs 2235   gr.  
  28. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs 2226   gr.  
  29. Kenneth Nyberg Virsbo 1710   gr. Ej DM!
               
  Herrsenior          
  1. Robert Horvat Gnesta 11295   gr.  
  2. Tommy Laakso Eskilstuna 10535   gr.  
  3. David Alexandersson Kvicksund 10395   gr.  
  4. Ove Rosén SFK Vattnan 9210   gr. Ej DM!
  5. Heikki Peura Hälleforsnäs 9200   gr.  
  6. Göran Hedqvist Torshälla 9075   gr.  
  7. Tomas Andersson Torshälla 8425   gr.  
  8. Arto Kosunen Södertälje 8140   gr. Ej DM!
  9. Rolf Taskinen Gnesta 7920   gr.  
  10. Göran Strandsten Eskilstuna 7360   gr.  
  11. Jan-Erik Åberg Kvicksund 7010   gr.  
  12. Jari Taskinen Torshälla 6970   gr.  
  13. Hans Melin Kvicksund 6875   gr.  
  14. Tommy Keijser Västerås 6770   gr. Ej DM!
  15. Mats Larsson  Gnesta 6720   gr.  
  16. Veli Hytönen Torshälla 6185   gr.  
  17. Kenneth Karlsson Eskilstuna 6150   gr.  
  18. Gustav Halme Gnesta 6125   gr.  
  19. Kai Lahtinen Idö Torshälla 6040   gr.  
  20. Putte Davidsson Katrineholm 5996   gr.  
  21. Robert Lövstrand Gnesta 5636   gr.  
  22. Mikael Svensson SFK Lodarna 5402   gr.  
  23. Kari Nevalainen Södertälje 5394   gr. Ej DM!
  24. Kari Peura Hälleforsnäs 5322   gr.  
  25. Michael Kihlman Gnesta 5286   gr.  
  26. Tobbe Mannberg Torshälla 5094   gr.  
  27. Emil Eriksson Torshälla 4996   gr.  
  28. Anders Andersson Katrineholm 4968   gr.  
  29. Jimmy Borg Gnesta 4884   gr.  
  30. Robert Grane Gnesta 4708   gr.  
  31. Peter Johansson SFK Lodarna 4594   gr.  
  32. Tino Kindh Gnesta 4424   gr.  
  33. Conny Hellqvist Eskilstuna 4244   gr.  
  34. Niklas Åberg Kvicksund 4148   gr.  
  35. Jimmy Sjöberg Torshälla 3750   gr.  
  36. Jari Pasanen Hälleforsnäs 3738   gr.  
  37. Owe Westerholm Torshälla 3304   gr.  
  38. Kaj Ristijärvi Virsbo 3022   gr. Ej DM!
  39. Mats Olsson SFK Vattnan 2914   gr. Ej DM!
  40. Peter Eriksson Torshälla 2262   gr.  
  41. Pierre Welander Mälardalens TF 2006   gr. Ej DM!
               

 

KLUBBLAGS-DM I PIMPEL 2016 SÖDERMANLAND  
                                                 
SLUTRESULTAT  
                                                 
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl.2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Hans Larsson - Kurt Elveberg   1     7724     1     20770     1     11070     3   SM
    Mikko Halme - Lennart Johansson                                            
                                                 
2. Eskilstuna SF Roger Stark - Raoul Molander   2     2438     2     13225     2     2260     6    
    Reijo Laakso - Evert Hellqvist                                            
                                                 
                                                 
                                                 
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl.2     Vikt 2     Pl. 3     Vikt 3     Pl.    
1. Gnesta SFK Rolf Taskinen - Robert Löfstrand   1     13567     2     31275     1     19900     4   SM
    Robert Horvat - Mats Larsson                                            
                                                 
2. Torshälla SFK Peter Eriksson - Emil Eriksson   2     10492     3     30940     2     15085     7   SM
    Kai Lahtinen Idö - Göran Hedqvist                                            
                                                 
3. Hälleforsnäs FVF Jari Pasanen - Tarmo Kortteinen   3     7995     1     40260     4     11825     8    
    Heikki Peura - Kari Peura                                            
                                                 
4. Torshälla SFK Owe Westerholm - Veli Hytönen   5     6286     5     21970     3     13055     13    
    Tobbe Mannberg - Jimmy Sjöberg                                            
                                                 
5. Kvicksunds FVF David Alexandersson - Pelle Johansson   4     6545     4     22515     6     9605     14    
    Jan-Erik Åberg - Niklas Åberg                                            
                                                 
6. Eskilstuna SF Robert Hellqvist - Conny Hellqvist   6     6083     6     20740     5     11765     17    
    Tommy Laakso - Göran Strandsten                                            
                                                 
7. Kvicksunds FVF Dennis Lindström - Thomas Holmblad   100     0     7     18750     7     3530     114    
    Hans Melin - Ronni Bolin                                            
                                                 

 

    DM I PIMPEL 2016 SÖDERMANLAND INDIVIDUELLT    
    STÄLLNING EFTER 3 AV 4 DELTÄVLINGAR    
    LISTORNA ÄR SORTERADE EFTER DE 2 BÄSTA RESULTATEN    
                                       
    DM 1 - 2016-01-17 - Näshultasjön                                
    DM 2 - 2016-01-31 - Lidsjön                                
    DM 3 - 2016-02-14 - Storsjön                                
    DM 4 -                                   
                                       
                                       
    Äldre Herrjunior - Just nu 1 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Gabriel Novakovic Torshälla   100     1     100                
                                       
                                       
    Äldre Damveteran - Just nu 3 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Lilian Åhlund Katrineholm   1     1     2                
  2. Gunilla Lundgren Eskilstuna   2     100     1                
  3. Mona Johansson Katrineholm   3     2     4                
  4. Lindis Hellqvist Eskilstuna   100     4     3                
  5. Aino Holappa Gnesta   100     3     100                
  6. Siv Lundqvist Trosa   100     5     100                
                                       
                                       
    Äldre Herrveteran - Just nu 3 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Hans Larsson Gnesta   2     1     1                
  2. Leif Johansson Katrineholm   1     3     5                
  3. Mats Larsson Torshälla   100     2     6                
  4. Per Lundgren Eskilstuna   7     100     2                
  5. Jan Larsson Torshälla   3     6     100                
  6. Lennart Eriksson Ny/Ox   100     5     4                
  7. Evert Hellqvist Eskilstuna   5     4     7                
  8. Georg Axelsson Ny/Ox   100     9     3                
  9. Lars Rinaldo Katrineholm   4     8     100                
  10. Roger Stark Eskilstuna   6     7     100                
  11. Eino Holappa Gnesta   100     10     100                
                                       
                                       
    Damveteran - Just nu 1 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Helena Halsinaho Katrineholm   1     1     1                
                                       
                                       
    Herrveteran - Just nu 4 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Mikko Halme Gnesta   2     1     8                
  2. Ove Bodin Gnesta   100     4     1                
  3. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs   7     2     3                
  4. Johnny Hermansson Katrineholm   10     5     2                
  5. Per Johansson Kvicksund   4     3     10                
  6. Jorma Viheriäinen Katrineholm   3     11     4                
  7. Ulf Thörner Sportfiskarna   6     6     13                
  8. Göran Sandell Torshälla   9     7     6                
  9. Kjell Andersson  Hälleforsnäs   5     10     12                
  10. Folke Åström Eskilstuna   8     9     7                
  11. Peter Andersson Torshälla   100     8     9                
  12. Åke Hillborg Katrineholm   11     19     14                
  13. Johnny Eberholm Katrineholm   13     15     14                
  14. Seppo Leppänen Gnesta   12     16     100                
  15. Ola Haarala Katrineholm   17     12     17                
  16. Raoul Molander Eskilstuna   15     14     100                
  17. Lennart Johansson Gnesta   14     17     100                
  18. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs   16     18     16                
  19. Reijo Laakso Eskilstuna   18     20     18                
  20. Kurt Elveberg Gnesta   1     100     100                
  21. Uffe Holmgren Kvicksund   100     100     5                
  22. Lars Ahlsson SFK Lodarna   100     100     11                
  23. Esa Hytönen Torshälla   100     13     100                
  24. Ulf Hallén Katrineholm   100     21     100                
                                       
                                       
    Damsenior - Just nu 1 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Monika Johansson Eskilstuna   100     1     1                
                                       
                                       
    Herrsenior - Just nu 8 till SM     DM 1     DM 2     DM 3     DM 4     3 bästa    
  1. Rolf Taskinen Gnesta   1     4     1                
  2. Göran Hedqvist Torshälla   2     9     2                
  3. Robert Horvat Gnesta   3     21     3                
  4. Mats Larsson  Gnesta   5     3     4                
  5. Kari Peura Hälleforsnäs   8     1     10                
  6. Kai Lahtinen Idö Torshälla   7     2     9                
  7. Owe Westerholm Torshälla   6     32     5                
  8. Mikael Svensson SFK Lodarna   100     5     8                
  9. Emil Eriksson Torshälla   4     11     17                
  10. Conny Hellqvist Eskilstuna   11     30     6                
  11. Jari Pasanen Hälleforsnäs   12     8     26                
  12. David Alexandersson Kvicksund   9     23     12                
  13. Gustav Halme Gnesta   17     6     100                
  14. Veli Hytönen Torshälla   32     10     15                
  15. Jari Taskinen Torshälla   10     15     20                
  16. Kenneth Karlsson Eskilstuna   23     7     19                
  17. Heikki Peura Hälleforsnäs   15     12     24                
  18. Tobbe Mannberg Torshälla   22     26     7                
  19. Göran Strandsten Eskilstuna   16     13     18                
  20. Tino Kindh Gnesta   25     17     13                
  21. Putte Davidsson Katrineholm   14     18     27                
  22. Robert Lövstrand Gnesta   21     22     14                
  23. Robert Grane Gnesta   20     100     16                
  24. Anders Andersson Katrineholm   18     19     28                
  25. Hans Melin Kvicksund   35     14     29                
  26. Robert Hellkvist Eskilstuna   29     20     25                
  27. Michael Kihlman Gnesta   19     27     100                
  28. Tommy Laakso Eskilstuna   27     35     21                
  29. Jimmy Borg Gnesta   100     39     10                
  30. Anders Jansson Kvicksund   13     36     100                
  31. Niklas Åberg Kvicksund   28     40     22                
  32. Peter Eriksson Torshälla   24     28     100                
  33. Thomas Holmblad Kvicksund   100     25     30                
  34. Jimmy Sjöberg Torshälla   31     29     32                
  35. Per-Olov Åberg Kvicksund   26     43     35                
  36. Jan-Erik Åberg Kvicksund   33     31     31                
  37. Dennis Lindström Kvicksund   30     38     100                
  38. Ronni Bolin Kvicksund   34     37     100                
  39. Max Mannberg Torshälla   100     41     33                
  40. Tomas Andersson Torshälla   100     16     100                
  41. Michael Åklint Sportfiskarna   100     100     23                
  42. Magnus Nydahl Ny/Ox   100     24     100                
  43. Erik Karlsson Torshälla   100     33     100                
  44. Pontus Svalberg Torshälla   100     34     100                
  45. Peter Johansson SFK Lodarna   100     100     34                
  46. Johan Blomkvist Torshälla   36     100     100                
  47. Danny Karlsson Torshälla   37     100     100                
  48. Tom Kalliorinne Gnesta   37     100     100                
  49. Simon Ivarsson Katrineholm   100     42     100                
                                       
                                       

 

  Resultat från DM 3 i pimpel och öppen pimpeltävling 2016-02-14      
  Tävlingsvatten: Storsjön          
  Arrangör: Katrineholms SF          
               
  Äldre Damveteran          
  1. Gunilla Lundgren Katrineholm 2220   gr.  
  2. Lilian Åhlund Katrineholm 905   gr.  
  3. Lindis Hellqvist Eskilstuna 890   gr.  
  4. Mona Johansson Katrineholm 225   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Helena Halsinaho Katrineholm 1550   gr.  
               
  Damsenior          
  1. Monika Johansson Eskilstuna 860   gr  
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Hans Larsson Gnesta 3400   gr.  
  2. Per Lundgren Eskilstuna 3395   gr.  
  3. Georg Axelsson Ny/Ox 3330   gr.  
  4. Lennart Eriksson Ny/Ox 3030   gr.  
  5. Leif Johansson Katrineholm 2600   gr.  
  6. Mats Larsson Torshälla 2015   gr.  
  7. Evert Hellqvist Eskilstuna 1800   gr.  
  8. Tommy Byström Mälardalen 0   gr. Ej DM!
               
  Herrveteran          
  1. Ove Bodin Gnesta 4615   gr.  
  2. Johnny Hermansson Katrineholm 4575   gr.  
  3. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs 4140   gr.  
  4. Jorma Viheriäinen Katrineholm 3810   gr.  
  5. Uffe Holmgren Kvicksund 3765   gr.  
  6. Göran Sandell Torshälla 3550   gr.  
  7. Folke Åström Eskilstuna 3210   gr.  
  8. Mikko Halme Gnesta 3055   gr.  
  9. Peter Andersson Torshälla 2750   gr.  
  10. Per Johansson Kvicksund 2080   gr.  
  11. Lars Ahlsson SFK Lodarna 2020   gr.  
  12. Kjell Andersson  Hälleforsnäs 1695   gr.  
  13. Ulf Thörner Sportfiskarna 1350   gr.  
  14. Åke Hillborg Katrineholm 1055   gr.  
  14. Johnny Eberholm Katrineholm 1055   gr.  
  16. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs 780   gr.  
  17. Ola Haarala Katrineholm 485   gr.  
  18. Reijo Laakso Eskilstuna 460   gr.  
               
  Herrsenior          
  1. Rolf Taskinen Gnesta 6550   gr.  
  2. Göran Hedqvist Torshälla 5485   gr.  
  3. Robert Horvat Gnesta 5030   gr.  
  4. Mats Larsson  Gnesta 5010   gr.  
  5. Owe Westerholm Torshälla 4480   gr.  
  6. Conny Hellqvist Eskilstuna 3890   gr.  
  7. Tobbe Mannberg Torshälla 3835   gr.  
  8. Mikael Svensson SFK Lodarna 3815   gr.  
  9. Kai Lahtinen Idö Torshälla 3700   gr.  
  10. Kari Peura Hälleforsnäs 3350   gr.  
  10. Jimmy Borg Gnesta 3350   gr.  
  12. David Alexandersson Kvicksund 3330   gr.  
  13. Tino Kindh Gnesta 3325   gr.  
  14. Robert Lövstrand Gnesta 3310   gr.  
  15. Veli Hytönen Torshälla 3190   gr.  
  16. Robert Grane Gnesta 3115   gr.  
  17. Emil Eriksson Torshälla 3055   gr.  
  18. Göran Strandsten Eskilstuna 2940   gr.  
  19. Kenneth Karlsson Eskilstuna 2850   gr.  
  20. Jari Taskinen Torshälla 2845   gr.  
  21. Tommy Laakso Eskilstuna 2800   gr.  
  22. Niklas Åberg Kvicksund 2490   gr.  
  23. Michael Åklint Sportfiskarna 2450   gr.  
  24. Heikki Peura Hälleforsnäs 2205   gr.  
  25. Robert Hellkvist Eskilstuna 2135   gr.  
  26. Jari Pasanen Hälleforsnäs 2130   gr.  
  27. Putte Davidsson Katrineholm 2090   gr.  
  28. Anders Andersson Katrineholm 1825   gr.  
  29. Hans Melin Kvicksund 1810   gr.  
  30. Thomas Holmblad Kvicksund 1720   gr.  
  31. Jan-Erik Åberg Kvicksund 1705   gr.  
  32. Jimmy Sjöberg Torshälla 1550   gr.  
  33. Max Mannberg Torshälla 1235   gr.  
  34. Peter Johansson SFK Lodarna 850   gr.  
  35. Per-Olov Åberg Kvicksund 545   gr.  
               

 

KLUBBLAGS-DM I PIMPEL 2016 SÖDERMANLAND
                             
RESULTAT EFTER 2 AV 3 DELTÄVLINGAR
                             
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1     Pl.2     Vikt 2  
  Gnesta SFK Hans Larsson - Kurt Elveberg   1     7724     1     20770  
    Mikko Halme - Lennart Johansson                        
                             
  Eskilstuna SF Roger Stark - Raoul Molander   2     2438     2     13225  
    Reijo Laakso - Evert Hellqvist                        
                             
                             
                             
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1     Pl.2     Vikt 2  
  Gnesta SFK Rolf Taskinen - Robert Löfstrand   1     13567     2     31275  
    Robert Horvat - Mats Larsson                        
                             
  Hälleforsnäs FVF Jari Pasanen - Tarmo Kortteinen   3     7995     1     40260  
    Heikki Peura - Kari Peura                        
                             
  Torshälla SFK Peter Eriksson - Emil Eriksson   2     10492     3     30940  
    Kai Lahtinen Idö - Göran Hedqvist                        
                             
  Kvicksunds FVF David Alexandersson - Pelle Johansson   4     6545     4     22515  
    Jan-Erik Åberg - Niklas Åberg                        
                             
  Torshälla SFK Owe Westerholm - Veli Hytönen   5     6286     5     21970  
    Tobbe Mannberg - Jimmy Sjöberg                        
                             
  Eskilstuna SF Robert Hellqvist - Conny Hellqvist   6     6083     6     20740  
    Tommy Laakso - Göran Strandsten                        
                             
  Kvicksunds FVF Dennis Lindström - Thomas Holmblad   100     0     7     18750  
    Hans Melin - Ronni Bolin                        
                             
                             

 

  Resultat från DM 2 i pimpel och öppen pimpeltävling 2016-01-31      
  Tävlingsvatten: Lidsjön          
  Arrangör: Gnesta SFK          
               
  Äldre Herrjunior          
  1. Gabriel Novakovic Torshälla 2845   gr.  
               
  Äldre Damveteran          
  1. Lilian Åhlund Katrineholm 4195   gr.  
  2. Mona Johansson Katrineholm 1095   gr.  
  3. Aino Holappa Gnesta 1070   gr.  
  4. Lindis Hellqvist Eskilstuna 940   gr.  
  5. Siv Lundqvist Trosa 445   gr.  
               
  Damveteran          
  1. Helena Halsinaho Katrineholm 4670   gr.  
               
  Damsenior          
  1. Monika Johansson Eskilstuna 4825   gr  
               
  Äldre Herrveteran          
  1. Hans Larsson Gnesta 6855   gr.  
  2. Mats Larsson Torshälla 6010   gr.  
  3. Leif Johansson Katrineholm 5560   gr.  
  4. Evert Hellqvist Eskilstuna 5425   gr.  
  5. Bengt-Ove Pettersson Nora Gyttorp 4995   gr. Ej DM!
  6. Lennart Eriksson Ny/Ox 4540   gr.  
  7. Jan Larsson Torshälla 4470   gr.  
  8. Roger Stark Eskilstuna 3850   gr.  
  9. Lars Rinaldo Katrineholm 3700   gr.  
  10. Georg Axelsson Ny/Ox 2730   gr.  
  11. Eino Holappa Gnesta 2615   gr.  
               
  Herrveteran          
  1. Mikko Halme Gnesta 12055   gr.  
  2. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs 11760   gr.  
  3. Per Johansson Kvicksund 10475   gr.  
  4. Ove Bodin Gnesta 9830   gr.  
  5. Johnny Hermansson Katrineholm 7075   gr.  
  6. Ulf Thörner Sportfiskarna 6420   gr.  
  7. Göran Sandell Torshälla 6185   gr.  
  8. Peter Andersson Torshälla 4965   gr.  
  9. Folke Åström Eskilstuna 4640   gr.  
  10. Kjell Andersson  Hälleforsnäs 3500   gr.  
  11. Jorma Viheriäinen Katrineholm 3075   gr.  
  12. Ola Haarala Katrineholm 2850   gr.  
  13. Esa Hytönen Torshälla 2720   gr.  
  14. Raoul Molander Eskilstuna 2620   gr.  
  15. Johnny Eberholm Katrineholm 2205   gr.  
  16. Seppo Leppänen Gnesta 1895   gr.  
  17. Lennart Johansson Gnesta 1860   gr.  
  18. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs 1705   gr.  
  19. Åke Hillborg Katrineholm 1520   gr.  
  20. Reijo Laakso Eskilstuna 1330   gr.  
  21. Ulf Hallén Katrineholm 1220   gr.  
               
  Herrsenior          
  1. Kari Peura Hälleforsnäs 11900   gr.  
  2. Kai Lahtinen Idö Torshälla 10225   gr.  
  3. Mats Larsson  Gnesta 10005   gr.  
  4. Rolf Taskinen Gnesta 9615   gr.  
  5. Mikael Svensson SFK Lodarna 9520   gr.  
  6. Gustav Halme Gnesta 9435   gr.  
  7. Kenneth Karlsson Eskilstuna 8935   gr.  
  8. Jari Pasanen Hälleforsnäs 8875   gr.  
  9. Per Häll NGF 8640   gr. Ej DM!
  10. Göran Hedqvist Torshälla 8145   gr.  
  11. Veli Hytönen Torshälla 7840   gr.  
  12. Emil Eriksson Torshälla 7755   gr.  
  13. Heikki Peura Hälleforsnäs 7725   gr.  
  14. Göran Strandsten Eskilstuna 7215   gr.  
  15. Hans Melin Kvicksund 7100   gr.  
  16. Jari Taskinen Torshälla 6970   gr.  
  17. Tomas Andersson Torshälla 6460   gr.  
  18. Tino Kindh Gnesta 6275   gr.  
  19. Putte Davidsson Katrineholm 6215   gr.  
  20. Anders Andersson Katrineholm 6065   gr.  
  21. Robert Hellkvist Eskilstuna 6035   gr.  
  22. Robert Horvat Gnesta 5875   gr.  
  23. Robert Lövstrand Gnesta 5780   gr.  
  24. David Alexandersson Kvicksund 5715   gr.  
  25. Magnus Nydahl Ny/Ox 5655   gr.  
  26. Thomas Holmblad Kvicksund 5525   gr.  
  27. Tobbe Mannberg Torshälla 5485   gr.  
  28. Michael Kihlman Gnesta 4925   gr.  
  29. Peter Eriksson Torshälla 4815   gr.  
  30. Jimmy Sjöberg Torshälla 4705   gr.  
  31. Conny Hellqvist Eskilstuna 4200   gr.  
  32. Jan-Erik Åberg Kvicksund 4055   gr.  
  33. Owe Westerholm Torshälla 3940   gr.  
  34. Erik Karlsson Torshälla 3840   gr.  
  35. Pontus Svalberg Torshälla 3735   gr.  
  36. Tommy Laakso Eskilstuna 3290   gr.  
  37. Anders Jansson Kvicksund 3135   gr.  
  38. Ronni Bolin Kvicksund 3105   gr.  
  39. Dennis Lindström Kvicksund 3020   gr.  
  40. Jimmy Borg Gnesta 2825   gr.  
  41. Niklas Åberg Kvicksund 2270   gr.  
  42. Max Mannberg Torshälla 2000   gr.  
  43. Simon Ivarsson Katrineholm 1815   gr.  
  44. Per-Olov Åberg Kvicksund 1075   gr.  
               
               

 

     
KLUBBLAGS-DM I PIMPEL 2016 SÖDERMANLAND
                                               
RESULTAT FRÅN DELTÄVLING 1
                                               
    Herrveteran   Pl. 1     Vikt 1                                
  Gnesta SFK Hans Larsson - Kurt Elveberg   1     7724                                
    Mikko Halme - Lennart Johansson                                          
                                               
  Eskilstuna SF Roger Stark - Raoul Molander   2     2438                                
    Reijo Laakso - Evert Hellqvist                                          
                                               
                                               
                                               
    Herrsenior   Pl. 1     Vikt 1                                
  Gnesta SFK Rolf Taskinen - Robert Lövstrand   1     13567                                
    Robert Horvat - Mats Larsson                                          
                                               
  Torshälla SFK Peter Eriksson - Emil Eriksson   2     10492                                
    Kai Lahtinen Idö - Göran Hedqvist                                          
                                               
  Hälleforsnäs FVF Jari Pasanen - Tarmo Kortteinen   3     7995                                
    Heikki Peura - Kari Peura                                          
                                               
  Kvicksunds FVF David Alexandersson - Pelle Johansson   4     6545                                
    Jan-Erik Åberg - Niklas Åberg                                          
                                               
  Torshälla SFK Owe Westerholm - Veli Hytönen   5     6286                                
    Tobbe Mannberg  -Jimmy Sjöberg                                          
                                               
  Eskilstuna SF Robert Hellqvist - Conny Hellqvist   6     6083                                
    Tommy Laakso - Göran Strandsten                                          
                                               

 

  Resultat från DM 1 i pimpel 2016-01-17      
  Tävlingsvatten: Näshultasjön vid Svalboviken      
  Arrangör: Torshälla SFK        
  Resultatlistan korrigerad 2016-01-31      
             
  Äldre Damveteran        
  1. Lilian Åhlund Katrineholm 863   gr.
  2. Gunilla Lundgren Eskilstuna 464   gr.
  3. Mona Johansson Katrineholm 77   gr.
             
  Damveteran        
  1. Helena Halsinaho Katrineholm 380   gr.
             
  Äldre Herrveteran        
  1. Leif Johansson Katrineholm 2406   gr.
  2. Hans Larsson Gnesta 1833   gr.
  3. Jan Larsson Torshälla 1040   gr.
  4. Lars Rinaldo Katrineholm 1032   gr.
  5. Evert Hellqvist Eskilstuna 970   gr.
  6. Roger Stark Eskilstuna 884   gr.
  7. Per Lundgren Eskilstuna 833   gr.
             
  Herrveteran        
  1. Kurt Elveberg Gnesta 2769   gr.
  2. Mikko Halme Gnesta 2457   gr.
  3. Jorma Viheriäinen Katrineholm 2255   gr.
  4. Per Johansson Kvicksund 2027   gr.
  5. Kjell Andersson  Hälleforsnäs 1989   gr.
  6. Ulf Thörner Sportfiskarna 1971   gr.
  7. Tarmo Kortteinen Hälleforsnäs 1616   gr.
  8. Folke Åström Eskilstuna 1484   gr.
  9. Göran Sandell Torshälla 1076   gr.
  10. Johnny Hermansson Katrineholm 966   gr.
  11. Åke Hillborg Katrineholm 889   gr.
  12. Seppo Leppänen Gnesta 772   gr.
  13. Johnny Eberholm Katrineholm 752   gr.
  14. Lennart Johansson Gnesta 665   gr.
  15. Raoul Molander Eskilstuna 488   gr.
  16. Bengt Gustavsson Hälleforsnäs 434   gr.
  17. Ola Haarala Katrineholm 158   gr.
  18. Reijo Laakso Eskilstuna 96   gr.
             
  Herrsenior        
  1. Rolf Taskinen Gnesta 5902   gr.
  2. Göran Hedquist Torshälla 3459   gr.
  3. Robert Horvat Gnesta 3148   gr.
  4. Emil Eriksson Torshälla 2962   gr.
  5. Mats Larsson  Gnesta 2910   gr.
  6. Owe Westerholm Torshälla 2759   gr.
  7. Kai Lahtinen-Idö Torshälla 2701   gr.
  8. Kari Peura Hälleforsnäs 2570   gr.
  9. David Alexandersson Kvicksund 2550   gr.
  10. Jari Taskinen Torshälla 2164   gr.
  11. Conny Hellqvist Eskilstuna 2026   gr.
  12. Jari Pasanen Hälleforsnäs 1959   gr.
  13. Anders Jansson Kvicksund 1957   gr.
  14. Putte Davidsson Katrineholm 1891   gr.
  15. Heikki Peura Hälleforsnäs 1850   gr.
  16. Göran Strandsten Eskilstuna 1758   gr.
  17. Gustav Halme Gnesta 1716   gr.
  18. Anders Andersson Katrineholm 1671   gr.
  19. Michael Kihlman Gnesta 1629   gr.
  20. Robert Grane Gnesta 1622   gr.
  21. Robert Lövstrand Gnesta 1607   gr.
  22. Tobbe Mannberg Torshälla 1597   gr.
  23. Kenneth Karlsson Eskilstuna 1596   gr.
  24. Peter Eriksson Torshälla 1370   gr.
  25. Tino Kindh Gnesta 1316   gr.
  26. Per-Olov Åberg Kvicksund 1204   gr.
  27. Tommy Laakso Eskilstuna 1183   gr.
  28. Niklas Åberg Kvicksund 1169   gr.
  29. Robert Hellkvist Eskilstuna 1116   gr.
  30. Dennis Lindström Kvicksund 1033   gr.
  31. Jimmy Sjöberg Torshälla 1008   gr.
  32. Veli Hytönen Torshälla 922   gr.
  33. Jan-Erik Åberg Kvicksund 799   gr.
  34. Ronni Bolin Kvicksund 655   gr.
  35. Hans Melin Kvicksund 473   gr.
  36. Johan Blomkvist Torshälla 234   gr.
  37. Danny Karlsson Torshälla 0   gr.
  37. Tom Kalliorinne Gnesta 0   gr.